Obozowe zapiski wielkiego pisarza

Zbiory naszego muzeum wzbogaciły się o kolejne niezwykle cenny dar, który już wkrótce będzie można zobaczyć na naszej wystawie jubileuszowej „51/50” w siedzibie muzeum w Opolu przy ul. Minorytów 3.

Wyjątkowo szczęśliwy zbieg okoliczności spowodował, że nasze zbiory powiększyły się o niezwykle cenne pamiątki. W ostatnich dniach października Pani Ewa Bratny-Młynarska – żona Romana Bratnego przekazała nam przedmioty, które towarzyszyły mu w niewoli po upadku Powstania Warszawskiego. Jest to nieśmiertelnik Bratnego (wł. Romana Mularczyka) z jego numerem jenieckim 102580 ze Stalagu 318/VIII F Lamsdorf (dziś Łambinowice) i zaczepiony doń sznurkiem, który ułatwiał jego noszenie na szyi. Z dokumentacji zgromadzonej w naszym muzeum wynika, że por. Roman dostał się do niewoli w Warszawie 5 października 1944, a w okresie 8 października – 20 stycznia 1945 r. przebywał w Lamsdorf, skąd został skierowany dalej. Największą naszą radość wywołał zeszyt z notatkami R. Bratnego, które prowadził on w niewoli. Są to jego osobiste przemyślenia na temat sytuacji, w jakiej się znalazł, a także zapiski z dziedziny kultury, literatury czy filozofii. Złożony w pół zeszyt, przechowywany był w futerale uszytym z wojskowego koca i wraz z tym futerałem został nam przekazany. Jest wzruszającym świadectwem tego jak wielką wartość dla autora Kolumbów. Rocznika 20 miały te przedmioty, skoro przetrwały tyle lat po wojnie.

Wszystkim, którzy się przyczynili do pozyskania tych pamiątek, a w szczególności ofiarodawcom Państwu Ewie i Romanowi Bratnym składamy serdeczne podziękowania za cenny dar.

wstecz