Obchody Tragedii Górnośląskiej w Łambinowicach

26 stycznia w Łambinowicach odbyły się obchody 69. rocznicy Tragedii Górnośląskiej, zorganizowane przez władze mniejszości niemieckiej. Muzeum zapewniło uczestnikom uroczystości możliwość zwiedzenia nowej wystawy stałej, poświęconej historii Obozu Pracy w Łambinowicach (1945–1946). Zainteresowani obejrzeli relację z  debaty naukowej pt. II wojna światowa i jej skutki. Łambinowice – trudne obrachunki z historią, która towarzyszyła otwarciu wspomnianej ekspozycji.

Tragedia Górnośląska to zjawisko obejmujące represje wobec ludności niemieckiej i za taką uznanej na Śląsku, które rozpoczęły się wraz z wkroczeniem w styczniu 1945 r. na ten teren Armii Czerwonej, a następnie były kontynuowane przez polski aparat komunistyczny. To obok mordów gwałtów i grabieży, także deportacje mieszkańców Śląska na Wschód, aresztowania i internowanie w różnego rodzaju obozach, zlokalizowanych w znacznej części na terenie Śląska. Jednym z takich miejsc był Obóz Pracy w Łambinowicach (1945–1946).

Pamięć ofiar Tragedii Górnośląskiej uczczona została nabożeństwem oraz złożeniem kwiatów na Cmentarzu Ofiar Obozu Pracy w Łambinowicach. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, członkowie mniejszości niemieckiej, stowarzyszeń śląskich Ruchu Autonomii Śląska i Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej, przedstawiciele naszego muzeum oraz mieszkańcy gminy Łambinowice i okolic.

Następnie uczestnicy udali się do muzeum, gdzie prezentacji nowej wystawy stałej pt. Po wojnie. Obóz Pracy w Łambinowicach (1945–1946) dokonała jej kuratorka, dr Renata Kobylarz-Buła. W tym czasie część gości oglądała relację z debaty naukowej, którą zorganizowały wspólnie nasze muzeum i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku 3 grudnia 2013 r. Przypominamy, że relacja ta jest dostępna na naszej stronie internetowej pod adresem: http://www.youtube.com/watch?v=t7HoxEqZfE0.

wstecz