Obchody 79 rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. Pamiętamy!

17 września 1939 r. Armia Czerwona złamała polsko-radziecki pakt o nieagresji i bez wypowiedzenia wojny wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej. Działanie, będące efektem podpisanego 23 sierpnia 1939 r. paktu Ribbentrop-Mołotow – tłumaczone wówczas przez ZSRR jako ochrona własnego terytorium – skutkowało zajęciem połowy terytorium Polski i represjami. Do niewoli radzieckiej trafiło ok. 240 tys. jeńców. Ostatecznie w rękach NKWD znalazło się ok. 125 tys. żołnierzy. Niemal wszystkich oficerów i funkcjonariuszy państwowych umieszczono w obozach specjalnych i więzieniach NKWD (stracili oni życie w tzw. zbrodni katyńskiej). Żołnierzy szeregowych i podoficerów skierowano do obozów pracy. Ci, którzy przetrwali, w 1941 r. zostali zwolnieni i w znacznej liczbie w szeregach Armii Andersa opuścili Związek Radziecki.

W całym kraju w ramach Dnia Pamięci Ofiar Agresji Sowieckiej organizowane są dziś uroczystości, upamiętniające to zaskakujące i tragiczne dla Polaków wydarzenie. My również weźmiemy w nich udział. Dr Piotr Stanek – kierownik Działu Naukowego będzie reprezentował nasze Muzeum na uroczystościach wojewódzkich w Opolu. Z kolei dyrektor CMJW dr Violetta Rezler-Wasielewska oraz jej zastępca dr Renata Kobylarz-Buła dokonają otwarcia wystawy pt. „Tatusiu, kiedy wrócisz”? Polskie rodziny w latach II wojny światowej w Muzeum Katyńskim w Warszawie. Wernisaż odbędzie się w ramach uroczystości, która rozpocznie się tam mszą św. o godz. 13.00.

Przypomnijmy, że wystawa prezentuje wybrane przykłady z bogatej kolekcji korespondencji żołnierzy polskich w niewoli z rodzinami. Uzupełniają ją obozowe zdjęcia i inne interesujące pamiątki wytworzone w obozach jak np. kartki czy bajki przygotowywane przez ojców-jeńców dla dzieci, które z mamami pozostały na ogół w okupowanym kraju.

wstecz