O Witoldzie Pileckim w Muzeum – relacja

Bohaterem ostatniego „Łambinowickiego Spotkania Muzealnego” był Witold Pilecki. Jego biografię zaprezentował dr Piotr Stanek, kierownik Działu Naukowego i autor kolejnej książki z serii „Jeńcy wojenni 1939–1945. Fakty, Dokumenty, Sylwetki”, poświęconej rotmistrzowi.

Na spotkaniu została zaprezentowana jedna z najnowszych publikacji Muzeum Witold Pilecki. Jeniec wojenny nr 101892. Jest to pozycja o tyle wyjątkowa, że w odróżnieniu od innych prac, pogłębia wątki związane z niewolą rotmistrza – w Stalagu 344 Lamsdorf i Oflagu VII A Murnau. Nic zatem dziwnego, że prelegent położył w swojej prezentacji nacisk na te zagadnienia.

Nie zabrakło także wielu interesujących faktów z wczesnej młodości rotmistrza oraz jego pozawojskowych zajęć i pasji – na przykład rozwijanej w wizjonerski sposób działalności rolniczej. Wszystkie te informacje złożyły się na sylwetkę człowieka z krwi i kości, a także wzbudziły żywą dyskusję wieńczącą spotkanie.

Wydarzenie było okazją do nabycia prezentowanej publikacji, rozmowy już w kuluarach z jej autorem oraz zdobycia jego autografu.

 

wstecz