Aktualności
Nowe pamiątki w Muzeum
W minionym tygodniu, odpowiadając na apel Muzeum o zbiórkę pamiątek, łambinowicką siedzibę CMJW odwiedziła z zamiarem przekazania rodzinnych artefaktów pani Ewa Mękarska, wnuczka ppłk Władysława Żabińskiego – wybitnego polskiego oficera, jeńca wojennego obu wojen światowych, ostatniego dowódcy 79. Pułku Piechoty, który trafił do niewoli niemieckiej po bitwie pod Kockiem w październiku 1939 r.
Pułkownik W. Żabiński jak jeniec miał numer 491 i był przetrzymywany m.in. w oflagach XI A Osterode i X C Lübeck, po zakończeniu zaś II wojny światowej pełnił funkcję komendanta zgrupowania polskich oficerów – byłych jeńców wojennych w Willebadessen.
Wnuczka pułkownika przekazała Muzeum cenną kolekcję dziadka: dokumenty archiwalne (50!), korespondencję rodzinną i fotografie dotyczące zarówno jego służby wojskowej, jak i niewoli. Na szczególną uwagę zasługuje ilustrowane i żartobliwe podziękowanie okolicznościowe towarzyszy niewoli dla ppłk Żabińskiego – „wielce sprawiedliwego kawo-tytonio-portko-dawcy i nieustraszonego komendanta izby”. Podziękowanie, opatrzone jest humorystycznymi motywami (m.in. żabą, nawiązującą do nazwiska Żabińskiego) oraz podpisami współjeńców. Innym niezwykle cennym eksponatem jest maszynopis powstały w niewoli niemieckiej, zawierający fragment kroniki obozowej z Oflagu IX B Weilburg z 1940 r., a także nieznane wcześniej utwory literackie i muzyczne autorstwa jeńców wojennych. Wśród twórców odnajdujemy znane po wojnie postacie życia publicznego, takie jak ppor. Henryk Rostworowski, ppor. Kazimierz Rudzki oraz ppor. Jerzy Michałowski. Do kolekcji trafiła także karta rejestracyjna pułkownika z Oflagu X C Lübeck, zawierająca komplet fotografii rejestracyjnych, a także jego książeczka depozytowa Hinterlegungsbuch z czasów I wojny światowej, wystawiona podczas pobytu kpt. Żabińskiego w Arbeitsbatalionie 111, gdzie trafił po bitwie pod Kaniowem w maju 1918 r.
Serdecznie dziękujemy pani Ewie Mękarskiej za dar!