Nowa korespondencja „mateczki wojennej” w zbiorach CMJW

Do muzealnych zbiorów przekazane zostały kolejne ciekawe zabytki. Tym razem jest to zbiór korespondencji jednej z tzw. mateczek wojennych z polskimi jeńcami wojennymi przetrzymywanymi w różnego typu obozach.

Nowa w zbiorach CMJW kolekcja to 25 kartek i dwa listowniki, które powstały w latach 1942–1944. Ich adresatką była Zofia Zaręba, nazywana w korespondencji Zarębianką. Kobieta zdecydowanie niebanalna i bardzo odważna. Obok wspierania jeńców, działała w Armii Krajowej. W sowim mieszkaniu w Żelechowie zorganizowała punkt szkoleń i odpraw ruchu oporu, a także miejsce przechowywania broni. Pracowała jako pielęgniarka i opiekowała się dziećmi oraz wygnańcami z Zamojszczyzny.

Do pomocy jeńcom wojennym Zofia Zaręba zaangażowała mieszkańców wiosek sąsiadujących z jej rodzinną miejscowością. Organizowała tam zbiórki, z których następnie finansowane były paczki wysyłane do oflagów, stalagów i jenieckich batalionów budowlano-roboczych. Podarowana kolekcja zawiera prośby o przesłanie żywności, ubrań oraz podziękowania i wyrazy sympatii, m.in. od jeńców Stalagu VIII B Lamsdorf. Przetrzymywani w nim Bazyli Chomenko i Marian Pora byli jednymi z 19 mężczyzn, których w niewoli wspierała Zofia Zaręba.

Dar przekazała córka. Serdecznie dziękujemy!

 

Korespondencja...
Zdjęcie Zofii...
Awers karty...
wstecz