Nowa kolekcja jenieckiej korespondencji w Muzeum

Trwają prace nad pokaźnym zbiorem korespondencji, która została przekazana Muzeum w połowie lutego br. Piszemy o 214 kartach pocztowych oraz 113 listownikach, które otrzymała Janina Konarska (tzw. mateczka wojenna) od 54 polskich żołnierzy przetrzymywanych podczas II wojny światowej w obozach jenieckich Wehrmachtu.

Janina Konarska (1912–2001) w czasie II wojny światowej pracowała w oddziale PCK w Piotrkowie Trybunalskim. Angażowała się w pomoc jeńcom wojennym, wysyłając im paczki oraz listy. Wcześniej, w trakcie kampanii wrześniowej, opiekowała się rannymi żołnierzami Wojska Polskiego i cywilami, leczonymi w Szpitalu Miejskim (Świętej Trójcy) w Piotrkowie Trybunalskim.

W przekazanym zbiorze dominuje korespondencja wysyłana przez jeńców stalagów: IV D Torgau, IV G Oschatz oraz XI A Altengrabow. Na kartach i listownikach najczęściej znajdują się podziękowania za pomoc, informacje o jeńcach i prośby o ustalenie losów bliskich w ojczyźnie.

Wśród jeńców, którzy pisali do Janiny Konarskiej znajdują się m.in. osoby, których losy i dokonania są nam już doskonale znane. To np. jeńcy Stalagu XI A Altengrabow: Ryszard Pok, autor muzyki do utworów „Pajęcza nić zdarzeń” i „Kołysanka”, powstałych w niewoli czy Franciszek Dończyk, w niewoli pełniący funkcję sekretarza Leona Hoffmanna (męża zaufania polskich jeńców w stalagu Altengrabow), który po wojnie (w 1959 r.) opublikował wspomnienia z niewoli.

Za dary te, które są kolejnym źródłem informacji o działalności „mateczek wojennych”, serdecznie dziękujemy Lucynie Jóźwiak oraz Stanisławowi Kalusińskiemu, krewnym Janiny Konarskiej.

Zdjęcie Janiny...
Korespondencja...
Korespondencja...
Korespondencja...
Korespondencja...
Korespondencja...
Korespondencja...
Korespondencja...
Korespondencja...
Korespondencja...
Korespondencja...
wstecz