Nie żyje Zygmunt Moryto

Smutno rozpoczął się Nowy Rok. Wczoraj, 1 stycznia, zmarł Zygmunt Moryto (ur. 1954 r.) – malarz i grafik, który niewątpliwy talent rozwinął warsztatowo do docenianego przez wielu mistrzostwa w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom z wyróżnieniem w pracowni miedziorytu prof. M Wejmana i w pracowni malarstwa prof. J. Świderskiego). W 1980 r. osiadł w Opolu i tu tworzył przez całe życie. Uprawiał grafikę warsztatową i użytkową oraz malarstwo i rysunek. Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, w kraju i za granicą. Jego twórczość zyskała uznanie instytucji kulturalnych oraz indywidualnych kolekcjonerów m.in. z Polski, RFN, Austrii, Finlandii, USA, Australii.

Z naszym Muzeum łączyło go zainteresowanie historią II wojny światowej, postać ojca – Mieczysława Moryty, długoletniego członka Rady Muzeum, i osobista przyjaźń. Dał temu wyraz wykonując tryptyk, którego myślą przewodnią byli żołnierze Wojska Polskiego, uczestniczący w walkach 1939 r., jedyny w swej twórczości projekt witraża, jaki przez lata zdobił drzwi wejściowe do opolskiej siedziby Muzeum, serię grafik poświęconych Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach, a także bardzo refleksyjny obraz, przygotowany specjalnie na wystawę zorganizowaną przez nas w Opolu – „Wolność i Zniewolenie” (29.10–25.11. 2014 r.) i opatrzony charakterystycznym komentarzem: „Wszystko jest w głowie… Życiorys człowieka pisany jest cierpieniem. Każdy ma jednak swoje ogrody, których nikt nie może wykarczować. Wszystko jest w głowie…”.

Zygmunt Moryto to znacząca postać w życiu Miasta i Muzeum. Utrwaliliśmy ją w naszym cyklu „Twarze Opola” i pierwszym tomie wydawnictwa CMJW Twarze Opola. Twarze Muzeum (2014) oraz katalogu do ww. wystawy (2014).

Przede wszystkim jednak pozostanie w pamięci tych z nas, którzy mieli szansę Go poznać.

Najbliższym Zmarłego składamy wyrazy głębokiego współczucia.

wstecz