Nasza delegacja na obchodach 80. rocznicy Wielkiej Ucieczki ze Stalagu Luft 3 Sagan

Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu dużą wagę przywiązuje do przypominania i popularyzowania wydarzeń, które do historii przeszły jako Wielka Ucieczka. Nic dziwnego, bowiem w istocie był to akt dużej odwagi i determinacji ze strony licznej grupy jeńców (w tym polskich), którzy podjęli ryzyko wydostania się z obozu ponad stumetrowym tunelem „Harry”.

W tym roku przypada okrągła 80. rocznica tego wyjątkowego aktu oporu, co zapewne zachęciło organizatorów do szczególnie wytężonej pracy nad programem uroczystości. W rezultacie został on rozpisany na trzy dni (22–24 marca) i obejmował takie m.in. propozycje, jak: rajd harcerski, odsłonięcie muralu „Sześciu z Żagania”, apel pamięci, pokazy sprzętu wojskowego i zabytkowych pojazdów, a także zawody biegowe oraz spektakl edukacyjno-muzyczny dla dzieci i występ orkiestry grającej szkocki folk.

Wydarzeniom tym z bliska przyglądali się nasi pracownicy: kierownik Działu Zbiorów i Konserwacji mgr Elżbieta Góra oraz dr Michał Jakubik z Działu Edukacji i Wystaw. Dzięki ich udziałowi możemy zaprosić Państwa do zapoznania się z dokumentacją fotograficzną tego, co w ostatni weekend działo się w Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu.

 

Delegacja CMJW...
Obchody 80....
Pomnik...
Obchody 80....
Tunel "Harry" -...
Obchody 80....
wstecz