Nasz pracownik na konferencji w Niepołomicach

Od 21 do 23 września br. na Zamku Królewskim w Niepołomicach odbywała się konferencja naukowa pt. „W niewoli – doświadczenia jenieckie, regulacje prawne i otoczenie społeczne na przestrzeni dziejów”, zorganizowana przez Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski i Fundację „Pola Chwały”. To spotkanie naukowe było częścią XII edycji dużego przedsięwzięcia pn. „Pola Chwały”.

Wśród  referentów znaleźli się reprezentanci ośrodków naukowych z całej Polski, badacze z Gdańska, Krakowa, Lublina, Łodzi, Opola, Poznania, Siedlec, Warszawy i Wrocławia. Tematyka wystąpień dotyczyła różnorakich wątków jenieckich w konfliktach zbrojnych od czasów starożytnych po II wojnę światową, w ujęciu historycznym, archeologicznym i socjologicznym.  

W panelu dotyczącym hierarchii i relacji społecznych wystąpił dr Piotr Stanek z Działu Naukowego muzeum, który w referacie pt. „Jeniecki monolit? Nieformalna hierarchia jeniecka w obozach Wehrmachtu w latach II wojny światowej”, przybliżył ogromne zróżnicowanie żołnierzy internowanych w niemieckich obozach. Nie stanowili oni monolitu, nie byli jednakowo traktowani przez komendantury obozów i strażników, a nawet sami odnosili się różny sposób do współtowarzyszy niewoli, zwłaszcza reprezentujących inne grupy jenieckie. W obozach wykształciła się nieformalna, acz dość wyraźna hierarchia, wynikająca przede wszystkim z przynależności armijnej jeńców.

 

wstecz