Narodowy Dzień Powstań Śląskich

Dziś, po raz pierwszy, obchodzone jest nowe święto państwowe pn. Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Z tej okazji w naszym regionie zaplanowano uroczystości. Inicjatorem wydarzenia, przed Pomnikiem Czynu Powstańczego w Górze św. Anny, był Wojewoda Opolski Sławomir Kłosowski.

Data obchodów święta – 20 czerwca – nawiązuje do rocznicy wkroczenia wojsk polskich na Górny Śląsk w 1922 r., po ostatecznych rozstrzygnięciach granicznych w wyniku powstań i plebiscytu, natomiast projekt ustawy został złożony przez prezydenta Andrzeja Dudę i podpisany przez niego 7 czerwca br. w Katowicach. W wydarzeniu tym uczestniczyli m.in.: wojewoda opolski, wojewoda śląski, parlamentarzyści oraz dr Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu Śląskiego, pełnomocnik Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do spraw organizacji wydarzeń kulturalnych związanych z 100. rocznicą III Powstania Śląskiego oraz powrotu części Górnego Śląska do Macierzy.

W tym dniu zachęcamy do lektury naszej publikacji Na uboczu. Lamsdorf w czasie powstań śląskich i plebiscytu (1919–1921) autorstwa dra Piotra Stanka, kierownika Działu Naukowego, który na jej stronach objaśnia istotną i złożoną rolę Lamsdorf w wydarzeniach, jakie wówczas się rozgrywały. Książkę można nabyć w sklepie internetowym – tutaj.

 

Fotografia: Błażej Duk - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=67772803

wstecz