Narodowe Święto Niepodległości. Relacja z obchodów

W poniedziałek – 11 listopada – cała Polska świętuje 101. rocznicę odzyskania niepodległości. Mieszkańcy Łambinowic, wśród nich słuchacze miejscowego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, zorganizowali przemarsz spod Muzeum na Stary Cmentarz Jeniecki, na którym znajdują się prochy ok. 7 tys. żołnierzy państw ententy, przetrzymywanych podczas I wojny światowej w niemieckiej niewoli. Łambinowiczanie odśpiewali tam Mazurek Dąbrowskiego, złożyli kwiaty i zapalili znicze. Pracownicy Muzeum i członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół CMJW uczestniczyli w tej pięknej tradycji.

W Opolu w 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się szereg wydarzeń. Ich kulminacją była uroczystość pod Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego na Placu Wolności w Opolu o godz. 12.00, w której Muzeum reprezentowała dyrektor dr Violetta Rezler-Wasielewska. Wzięła ona udział również w uroczystym koncercie o 18.00 w Filharmonii Opolskiej, w którym utwory Witolda Maliszewskiego, Henryka Wieniawskiego i Zygmunta Stojowskiego poprzedził mistrzowsko wykonany hymn Polski. Ale to nie wszystko.

Ważnym dla nas wydarzeniem, nieprzypadkowo zorganizowanym przez nas i dziennikarzy Radia Opole w Narodowe Święto Niepodległości, był godzinny program na antenie opolskiego radia pt. "Różne historie, wspólne miejsce", z udziałem dzieci i młodzieży z Łambinowic oraz ich okolic, rodziców oraz bohaterów wywiadów z nimi przez dzieci wcześniej przeprowadzonych i we fragmentach teraz zaprezentowanych. Jego emisja nastąpiła o godz. 14.00, a spotkanie w studiu tej rozgłośni było okazją do ponownych rozmów (http://radio.opole.pl/101,299896,dzieci-wcielaly-sie-w-dziennikarzy-radiowych-rob). Odbyło się w ramach projektu Niepodległość odzyskiwana i tracona. 1918/1939/1945/1989. Kamienie milowe rodzinnej pamięci, który jest inicjatywą Stowarzyszenia Przyjaciół Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych, realizowaną we współpracy z Radiem Opole S.A., Urzędem Gminy w Łambinowicach, Publiczną Szkołą Podstawową w Łambinowicach, Publicznym Przedszkolem w Łambinowicach i naturalnie naszym Muzeum. Ponieważ przed nami kolejne wydarzenie z tym związane, zachęcamy do śledzenia naszej strony.

Zadanie dofinansowane jest ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

wstecz