Muzeum na Święcie Województwa – relacja

W tym roku na tradycyjnej celebracji osiągnięć i atrakcji regionu opolskiego w urokliwej  Mosznej, zameldowało się bodaj jeszcze więcej instytucji, firm i organizacji aniżeli na ubiegłorocznym Święcie Województwa. Podobnie dopisała publiczność – mnóstwo rodzin z dziećmi, mieszkańcy okolicznych miejscowości, ale również osoby spoza regionu, np. z Górnego Śląska i Zagłębia.

Nasze stanowisko z prezentacją bieżącej działalności Muzeum dzieliliśmy w jednym namiocie wystawienniczym z innymi marszałkowskimi instytucjami kultury: Filharmonią Opolską im. Józefa Elsnera, Teatrem im. Jana Kochanowskiego, Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Opolu oraz Muzeum Wsi Opolskiej. Nowością z naszej strony było w tym roku wystawienie większej liczby publikacji muzealnych – część przeznaczonych do sprzedaży, część oznaczonych promocyjnymi naklejkami wydawaliśmy za symboliczne kwoty, którymi zwiedzający zasilali skrzyneczkę z adnotacją „Zbiórka na konserwację zabytków muzealnych”. Okazało się, że takie rozwiązanie przyniosło satysfakcjonujący skutek i znaleźli się nabywcy zarówno pozycji w regularnej cenie, jak i darczyńcy chętnie dokładający się do mobilnej skarbony.

Drugą osią, wokół której zorganizowaliśmy program prezentacji Muzeum, były podane w ciekawej formie konkursy i quizy inspirowane aktualnymi wystawami czasowymi, a więc związane z powszechnie dostępną wiedzą archeologiczną, tematyką miłosną w historii, kulturze i popkulturze oraz tzw. wyzwanie sensoryczne polegające na identyfikacji artefaktów wyłącznie za pomocą zmysłu dotyku, a następnie próba określenia w przybliżeniu wieku przedmiotu. Ten ostatni konkurs wzbudził spore emocje i z pewnością będziemy go, z pewnymi racjonalizatorskimi zmianami, kontynuować przy podobnych okazjach.

Frekwencja była zaskakująco wysoka i mimo wielu konkurencyjnych atrakcji (zwłaszcza dla dzieci) udało nam się przyciągnąć uwagę nawet najmłodszych, m.in. dzięki promocji wystawy czasowej „Kocham, do zobaczenia…” – powodzeniem cieszyły się inspirowane ekspozycją sympatyczne naklejki w kształcie serc, a także możliwość zdjęcia z emblematycznym misiem Tadziem i poznania jego związku z historiami, które opowiadamy na wystawie.

W efekcie wszystkie niemal przygotowane przez nas nagrody trafiły w ręce niedzielnej publiczności w Mosznej, a my wróciliśmy z przekonaniem, że nawet na wydarzeniach o dość ludycznym, swobodnym charakterze, znajdzie się miejsce na misję edukacyjną i promocję Muzeum oraz Miejsca Pamięci.

 

Pracownicy Muzeum...
Stoisko Muzeum...
Uczestnicy Święta...
Odwiedzający...
Uczestnicy Święta...
wstecz