Monodram inspirowany życiem Zofii Książek-Bregułowej

W najbliższą sobotę, 9 kwietnia, na Scenie Kameralnej Teatru Kwadrat w Warszawie, odbędzie się premiera sztuki Nieostrość widzenia inspirowana życiem Zofii Książek-Bregułowej. Spektakl, w formie monodramu Ewy Ziętek, obchodzącej w tym roku jubileusz 50-lecia pracy scenicznej, powstał według tekstu Remigiusza Grzeli, a wyreżyserował go Wawrzyniec Kostrzewski.

Zofia Książek-Bregułowa (1920–2014), aktorka, poetka, a przede wszystkim uczestniczka powstania warszawskiego-jeniec wojenny jest postacią doskonale znaną osobom, które uczestniczą w życiu Muzeum. W listopadzie 2021 r. była bohaterką 11 odcinka filmowej serii „…ale to już inna historia” (do obejrzenia TUTAJ), a jej bluzka, przerobiona ze spódnicy uszytej w niewoli, od wernisażu „Portretów jeńców” w 2009 r. jest bezcennym muzealium w zbiorach CMJW. Historia tego kawałka materiału stała się także podstawą scenariusza lekcji muzealnej – opowieści o jenieckich losach uczestniczek powstania warszawskiego.

Ewa Ziętek natomiast to aktorka, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Jej monodram Nieostrość widzenia stanowi także osobistą refleksję artystki na temat życiowych wyborów i dokonań zawodowych.

Informacje dotyczące biletów na popremierowy pokaz (10 kwietnia) można znaleźć na stronie https://bilety.teatrkwadrat.pl/.

 

wstecz