Mimo wszystko… to była udana Noc Muzeów!

W sobotni wieczór (15 maja br.), w ramach 13. Nocy Muzeów, opolską siedzibę CMJW odwiedziło prawie 100 osób. To kilkakrotnie mniej niż we wcześniejszych edycjach, niemniej jesteśmy zadowoleni. W dalej obowiązujących zaostrzonych warunkach sanitarnych, wcale nieobszerne pomieszczenia Muzeum w Opolu nie zdołałyby pomieścić wiele więcej. Dlatego przygotowaliśmy również wydarzenia online. I one cieszyły się zainteresowaniem.

Już o godz. 18.00 rozpoczęło się kuratorskie oprowadzanie po nowej wystawie czasowej Wiosna, lato, WOJNA… Warszawa 1939, przygotowanej przez Dom Spotkań z Historią, i prezentującej fotografie amerykańskiego fotoreportera Juliena Bryana, polskiego konspiratora Sylwestra "Krisa" Brauna oraz niemieckiego korespondenta Wilhelma Haase Lampego. Z dużym zaciekawieniem, zwłaszcza osób, które naszą opolską siedzibę odwiedziły po raz pierwszy, była oglądana wystawa stała Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach – dziedzictwo regionalne, narodowe, europejskie. Emisja krótkiej animacji Marian na wojnie, przybliżającej wojenne losy Mariana Walentynowicza, znanego przede wszystkim z rysunków Koziołka Matołka, którą prezentowaliśmy nie tylko na dziedzińcu Muzeum, ale i w sali wystawowej, okazała się dobrym pomysłem, szczególnie wobec pogarszającej się z czasem w Nocy pogody. Internautom zaproponowaliśmy spotkanie z Marią Wiernikowską, dziennikarką, reporterką i korespondentką wojenną. Liczba pytań, które jej oni zadali, świadczą również, że pomysł był dobry. Zapis tej części wydarzenia można oglądać na kanale YouTube Muzeum.

Na wspólnym dla wszystkich instytucji-organizatorów wydarzenia profilu https://www.facebook.com/NocMuzeowOpole można z kolei zobaczyć, jak przebiegał konkurs z nagrodami, do którego i my przygotowaliśmy zagadkę. Dotyczyła Mariana Walentynowicza. Nasz tegoroczny program spajała bowiem postać korespondenta wojennego, której działalność uznaliśmy za dobrze wpisującą się w hasło 13. Nocy Muzeów w Opolu: „Mimo wszystko”.

Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buły oraz Prezydenta Miasta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego.

Cztery osoby siedzą...
Cztery osoby...
Kobieta i mężczyzna...
Mężczyzna ogląda...
wstecz