Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Już po raz szesnasty obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Data – 27 stycznia – wiąże się z rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau w 1945 r. Dzisiaj obchodzimy zatem również 76. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau. Ze względu na pandemię, uroczystości na całym świecie zostały zorganizowane w formie symbolicznej, z bardzo ograniczoną liczbą uczestników albo w przestrzeni internetowej.

W naszym miejscu pamięci, przed Pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych, upamiętniającym ofiary zbrodni nazistowskich z lat II wojny światowej, również odbyła się skromna uroczystość. Przedstawiciele 171. Batalionu Lekkiej Piechoty w Brzegu z 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, złożyli kwiaty i zapalili znicze. Muzeum reprezentowała dr Anna Wickiewicz, kierownik Działu Edukacji i Wystaw.

Tryb online przyjęły główne uroczystości w Warszawie i Oświęcimiu. Dzisiaj o godz. 16.00 na www.auschwitz.org rozpocznie się transmisja obchodów rocznicowych. Ich przewodnim motywem będzie los dzieci w Auschwitz – najmłodszych ofiar obozu, których liczbę szacuje się na ponad 200 tys. 

wstecz