Międzynarodowy Dzień Inwalidów

Święto poświęcone osobom niepełnosprawnym w wyniku wypadków przy pracy, ustanowione przez Międzynarodową Organizację Pracy, obchodzone jest corocznie w trzecią niedzielę marca.

Dziś, pamiętając zarówno o inwalidach wojennych, jak i jeńcach drugiej wojny światowej, poszkodowanych w wyniku wykonywania przymusowych prac dla III Rzeszy, przypominamy postać brytyjskiego szeregowego Arthura Westona.

Do Stalagu VIII B (344) Lamsdorf trafił on w październiku 1940 r. i rozpoczął pracę w obozowym warsztacie szewskim w Neisse (Nysa). W kolejnym roku został przeniesiony do obozowego szpitala, gdzie u boku ppor. Henry’ego Wilsona, rozpoczął próby wyrobu protez kończyn, amputowanych brytyjskim żołnierzom. W ten sposób, łącząc frontowe doświadczenia opieki nad rannymi kolegami z rzemiosłem szewca, stworzył warsztat protetyczny. Z relacji szeregowego wynika, że przez cały czas przymusowego pobytu w Lamsdorf asystował przy 180 amputacjach i wykonał 96 par butów chirurgicznych. Obóz opuścił transportem kolejowym 3 marca 1945 r., jako jeden z ostatnich, wraz z jeńcami niezdolnymi do marszu. Arthur Weston przez resztę życia mierząc się z traumą jenieckich wspomnień, organizował dla swoich towarzyszy z niewoli pielgrzymki do Łambinowic.

wstecz