Majowe konferencje

W dniach 22–24 maja br. we Wrocławiu i Warszawie odbyły się dwie ważne, choć bardzo różniące się od siebie konferencje, w których udział wzięli reprezentanci naszej instytucji.

Dyrektor Muzeum dr Violetta Rezler-Wasielewska 22 maja udała się do Wrocławia, gdzie uczestniczyła w konferencji poświęconej wyzwaniom stojącym przed placówkami wpisanymi do Państwowego Rejestru Muzeów. Obrady zainicjowała dr Paulina Florjanowicz, dyrektor Narodowego Instytutu Muzeów wraz z Pawłem Jaskanisem, dyrektorem Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, pełniącym funkcję przewodniczącego Komisji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. Państwowego Rejestru Muzeów.

Wśród podejmowanych przez prelegentów kwestii pierwszorzędnym tematem było zabezpieczenie funkcjonowania instytucji muzealnej w sytuacji zagrożeń i kryzysów wywołanych aktualną sytuacją geopolityczną. Część konferencyjna odbywała się w murach Akademii Sztuk Pięknych, po czym goście przenieśli się do Muzeum Architektury na wieczorną Galę Laureatów 44. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2023.

Z kolei dr Piotr Stanek, kierownik Działu Naukowego CMJW, wystąpił na polsko-niemieckiej konferencji naukowej poświęconej recepcji sierpniowego zrywu 1944 roku. Podczas konferencji „III Rzesza wobec Powstania Warszawskiego”, na jednej z piątkowych sesji poświęconych niemieckiej propagandzie, nasz pracownik przedstawił referat „Niemiecki aparat obozowy wobec Powstańców Warszawskich i cywilów deportowanych z Warszawy”.

Konferencji towarzyszyła prezentacja publikacji pt. „Komendantura Wehrmachtu Warszawa i Grupa Korpuśna von dem Bach. Część 1: 8 marca – 7 sierpnia 1944 r.” w opracowaniu naukowym Norberta Bączyka, Pawła Brudka, Andrzeja Chmielarza i Grzegorza Jasińskiego. To wspólna inicjatywa strony polskiej (Muzeum Powstania Warszawskiego i Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych) oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

 

wstecz