Lublin, Warszawa, Gdańsk – dyskutujemy i szkolimy się

Przełom lutego i marca był w tym roku czasem naszej wzmożonej aktywności na ogólnopolskich forach muzealniczych. Ich tematyka ogniskowała się wokół form upamiętniania, edukowania w kontekście najbardziej tragicznych wydarzeń z okresu II wojny światowej, jak również sprawowania opieki nad kolekcją muzealną.

Tej pierwszej kwestii poświęcone było wydarzenie z 29 lutego br. przygotowane przez Muzeum Narodowe w Lublinie w 80. rocznicę likwidacji więzienia niemieckiego i 70. rocznicę likwidacji komunistycznego więzienia na zamku w Lublinie. Organizatorzy przewidzieli m.in. odsłonięcie instalacji z wykorzystaniem XIX-wiecznej bramy byłego więzienia na (proj. Robert Kuśmirowski) oraz panele dyskusyjne przebiegające pod hasłem „Pamięć w sztuce”. W jednym z nich udział wzięła dyrektor Muzeum, dr Violetta Rezler-Wasielewska.

W tym samym czasie (29 lutego – 1 marca) w Żydowskim Instytucie Historycznym im. E. Ringelbluma w Warszawie dr Anna Wickiewicz kierująca Działem Edukacji i Wystaw wraz z mgr Urszulą Lechicką uczestniczyły w seminarium dla edukatorów z miejsc pamięci i muzeów martyrologicznych. Bogaty program spotkania pozwolił m.in. zwiedzić wystawy, odwiedzić Archiwum ŻIH, wysłuchać prelekcji z wieloma inspiracjami dla edukatorów, a także wziąć udział w pokazowym spacerze historycznym „Śladami kobiet Oneg Szabat”.

Kierownik Działu Zbiorów i Konserwacji, mgr Elżbieta Góra przebywała w Gdańsku, by wziąć z kolei udział (1 marca) w szkoleniu „Nabywanie, ewidencjonowanie, inwentaryzacja kontrolna, deakcesja”, które zorganizowało Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Inwentaryzatorów Muzealnych. Program szkolenia objął zagadnienia związane ze sprawowaniem opieki nad zbiorami muzealnymi, uwzględniającej wieloaspektowość realizowanych w tym zakresie przez muzea zadań. 

 

 

Uczestnicy...
Violetta...
Uczestnicy...
Uczestnicy...
Uczestnicy...
Urszula Lechicka...
Uczestnicy...
Prowadzący spacer...
Uczestnicy...
wstecz