„Losy Polaków 1939-1945” – niezwykła kolekcja w zbiorach muzeum!

W ramach programu Kolekcje priorytet Kolekcje muzealne, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał naszemu muzeum dofinansowanie zadania pt. „Zakup zbioru  korespondencji Losy Polaków 1939-1945", dzięki czemu zbiory naszego muzeum powiększyły się o unikatową i niezwykłą kolekcję.

Zakupiony w ramach projektu zbiór jest unikalną, jedyną w swoim rodzaju kolekcją korespondencji, która zawiera 160 walorów filatelistyczno-historycznych. W skład tego zbioru wchodzą oryginalne przesyłki z obiegu pocztowego, zawierające różnorodny materiał filatelistyczny – ściśle związany z losami Polaków w okresie II wojny światowej.

Przez całą II wojnę światową ludzie pisali listy z różnych miejsc do których rzucił ich wojenny los. W zakupionej kolekcji znalazła się korespondencja z frontu z pierwszych dni września 1939 r., pierwsze wiadomości z obozów jenieckich, listy z państw które internowały Polaków uchodzących przed wojenną zawieruchą (Rumunia, Węgry, Litwa, Szwajcaria). Cennym świadectwem historii są listy z obozów jenieckich w Ostaszkowie i Starobielsku oraz z zesłania w ZSRR (Archangielsk, Workuta, Kazachstan). Za pomocą korespondencji udokumentowane zostały również losy Polaków którzy pozostali w okupowanej Polsce, w kolekcji znalazły się listy z niemieckich więzień (Pawiak, Zamek w Lublinie), z obozów koncentracyjnych (Buchenwald, Auschwitz, Dachau, Majdanek)i z getta w Łodzi, a także wiadomości wysłane przez Polaków wysłanych na przymusowe roboty do Rzeszy. Równie interesującą częścią zakupionej kolekcji są listy pisane przez polskich uchodźców z ZSRR wysyłane z Bagdadu czy Ugandy oraz korespondencja polskich żołnierzy walczących w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie a także z Polskiej Armii w ZSRR. Bezcenny i bardzo interesujący wydaje się fakt przedstawienia tragicznych, wojennych lat za pomocą oryginalnej korespondencji – kartek pocztowych, kopert, listów, telegramów, przekazów pocztowych i in. Zbiór będzie doskonałym materiałem dydaktycznym w prowadzonej przez muzeum działalności edukacyjnej.

Kolekcję dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

wstecz