Łambinowickie Spotkanie Muzealne – relacja

Temat miłości w niewoli zamknął tegoroczny cykl „Łambinowickich Spotkań Muzealnych”. Przyczynkiem do jego podjęcia była praca nad przygotowywaną obecnie w Dziale Naukowym Muzeum wystawą czasową poświęconą właśnie tej problematyce. Jak się okazuje, wcale niebagatelnej i złożonej, z uwagi na wielość wątków, jak i delikatność samej materii uczuć.

Powiązania między spotkaniem a powstającą ekspozycją przybliżyła zastępca dyrektora Muzeum dr Renata Kobylarz-Buła, natomiast poszczególne zagadnienia składające się na bogactwo problematyki związków miłosnych, których bohaterami byli jeńcy, goście wydarzenia poznali dzięki bogato ilustrowanej prezentacji opracowanej przez autorów wystawy – dr Annę Czerner i dr. Kamila Webera.

Punkt wyjścia prelekcji był dość nietypowy, bo skupiony wokół kulturowego modelu miłości, a więc wszelkich uwarunkowań kształtujących nasze wyobrażenia o tym specyficznie ludzkim uczuciu. Było to ważne dla pełniejszego zrozumienia sytuacji, w jakiej znaleźli się jeńcy i ich ukochane – wszak przez dłuższy czas pozbawieni wzajem bezpośredniego kontaktu, żyli tymi społecznie zaimplementowanymi im obrazami miłości – romantycznej, dozgonnej, wyidealizowanej. Z różnym skutkiem… I tym właśnie rozmaitym scenariuszom poświęcono zasadniczą część wystąpienia.

Spotkanie zakończyły życzenia świąteczne złożone w imieniu wszystkich pracowników Muzeum oraz zapowiedź przyszłorocznej edycji cyklu. Nie zabrakło także słodkich mikołajkowych upominków dla gości.

 

Prowadząca...
Uczestnicy...
Uczestnicy...
Uczestnicy...
Uczestnicy...
wstecz