Łambinowickie Spotkanie Muzealne (8 XI) – zaproszenie

Stary Cmentarz Jeniecki w Łambinowicach to nekropolia wyjątkowa na mapie Europy. Jej 150-letnia historia budzi zainteresowanie wielu badaczy, w tym w ostatnim czasie – archeologów, a współczesna sceneria przyciąga poetów, fotografów czy wszystkich tych, którzy szukają aury spokoju, zadumy, mistycyzmu.

Stałym elementem tego krajobrazu są równe rzędy betonowych krzyży, które jednak, by przetrwać kolejne długie lata, powinny zostać poddane konserwacji. Przeciwnikiem w tej walce o historyczną materię i społeczną pamięć są naturalne warunki klimatyczne i ekspansywność miejscowej flory, a sprzymierzeńcem wszyscy, którzy zdecydowali się wziąć udział w zainicjowanej w 2021 r. przez Muzeum akcji „Podaruj mi pamięć”. Jej celem jest bowiem zbiórka funduszy na renowację wybranych przez darczyńców krzyży jenieckich.

Przybliżeniu założeń akcji i jej przebiegu poświęcimy najbliższe „Łambinowickie Spotkanie Muzealne”, którego bohaterem będzie Dawid Żak – pracownik Działu Zbiorów i Konserwacji Muzeum, a prywatnie darczyńca zaangażowany w inicjatywę „Podaruj mi pamięć” jako zwycięzca finału teleturnieju „Jeden z dziesięciu”.

Spotkanie odbędzie się 8 listopada o godz. 17.00 w łambinowickiej siedzibie Muzeum. Serdecznie zapraszamy!

Zaproszenie - Podaruj mi pamięć.

wstecz