„Łambinowickie Spotkanie Muzealne” (3.04) – relacja

Gościem spotkania był Przemysław Badura z Panteonu Górnośląskiego w Katowicach. Jego prelekcja pt. „Doktor Tadeusz Pragłowski – w Katyniu i Łambinowicach” przyciągnęła grupę osób gotowych na konfrontację z tym niełatwym tematem, głównie lokalnych sympatyków Muzeum, dla których powiązanie bohatera wykładu z pracami badawczymi w Łambinowicach musiało być szczególnie interesujące.

O tej ostatniej sprawie, czyli działalności doktora na terenie masowych mogił jeńców radzieckich – dzisiaj kojarzonym jako miejsce, gdzie znajduje się charakterystyczny Pomnik Martyrologii Jeńców Wojennych – opowiedziała zebranym dr Renata Kobylarz-Buła, z-ca dyrektor Muzeum. Zwróciła uwagę m.in. na metodę sondażowych ekshumacji, w toku których nie odkrywano wszystkich pochówków, tylko po określeniu modus operandi sprawców, ustalono przybliżoną liczbę ofiar spoczywających w kolejnych rzędach na tarasowo ukształtowanym terenie.

Przemysław Badura z kolei skupił się na pierwszej części tematu, czyli zaprezentował kluczowe fakty z biografii dr. Tadeusza Pragłowskiego – członka polskiej Komisji Technicznej PCK, która w kwietniu 1943 r. udała się do Katynia w celu zebrania informacji o przebiegu masowego mordu, jego ofiarach i sprawcach.

Spotkanie, które prowadziła dyrektor Muzeum dr Violetta Rezler-Wasielewska, zakończyło się dyskusją i pytaniami ze strony publiczności. Rozmowy w kuluarach przy zwyczajowym poczęstunku stanowiły zaś okazję do dopytania o kwestie nieporuszone lub tylko zasygnalizowane podczas zasadniczej części spotkania.

 

 

 

Dr Violetta...
Uczestnicy marcowej...
Przemysław Badura...
Osoby biorące...
Dr Renata...
Dyrekcja oraz...
wstecz