Łambinowicka nekropolia – pielęgnowanie pamięci

W dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny myślimy o tych, którzy odeszli. Wspominamy członków rodziny, przyjaciół, ale nie tylko – pamiętamy także o ludziach nam osobiście nieznanych. Nie dziwią więc liczne znicze zapalane każdego roku przy grobach i pomnikach Starego Cmentarza Jenieckiego w Łambinowicach. Jednak pielęgnowanie pamięci o spoczywających tam tysiącach żołnierzy i cywilów to przede wszystkim praca osób i instytucji, w tym naszego Muzeum, starających się, by ta wojskowa nekropolia przetrwała kolejne stulecia. Właśnie o tym opowiadają filmy, do obejrzenia których dzisiaj zachęcamy.

Pierwszy film, jeszcze przez nas niepublikowany, dotyczy tegorocznych prac konserwatorskich i restauratorskich wykonanych na zlecenie Gminy Łambinowice, która środki na ten cel pozyskała od Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (100 tys. zł) oraz Wojewody Opolskiego (20 tys. zł).

Drugi z nich już prezentowaliśmy, a dzisiaj przypominamy. To dokument opowiadający historię Starego Cmentarza Jenieckiego w Łambinowicach w kontekście jednej z największych grup zmarłych w latach I wojny światowej żołnierzy – jeńców rumuńskich. Film relacjonuje przebieg prac konserwatorskich z 2020 r. przy ich grobach. Koszt tego największego konserwatorskiego przedsięwzięcia, zainicjowanego przez Muzeum, a zrealizowanego we współpracy z Gminą Łambinowice, to ponad 145 tys. euro, pochodzących z Ministerstwa Obrony Narodowej Rumunii.

wstecz