Kwerenda w niemieckich archiwach

Trwa gromadzenie przez Muzeum kopii archiwaliów związanych z jeniectwem w czasie II wojny światowej, które są rozproszone i przechowywane w rozmaitych instytucjach na całym świecie.  Od 9 do 13 grudnia br. dr Przemysław Jagieła z Działu Naukowego przebywał w Fryburgu Bryzgowijskim, przeprowadzając kwerendy w Bundesarchiv Militärarchiv.

Historyka interesowały zagadnienia związane z szeroko pojętą problematyką niemieckiego systemu jenieckiego w okresie II wojny światowej. Szczególną uwagę zwracał na kwestie wynikające z różnych narodowości i przynależności armijnej jeńców w poszczególnych obozach oraz komandach pracy. Badał także rozmieszczenie i strukturę obozów w okręgach wojskowych Wehrmachtu oraz działalność wojskowego wymiaru sprawiedliwości III Rzeszy w środowisku polskich jeńców wojennych. Obiecujące są wyniki poszukiwań informacji na temat losów jeńców radzieckich przetrzymywanych w obozach na terenie Generalnego Gubernatorstwa, żołnierzy Armii Krajowej w niewoli niemieckiej i zatrudnienia jeńców w przemyśle zbrojeniowym na Górnym Śląsku.

Dokumenty, do których udało się dotrzeć, stanowią cenne źródło informacji o jeńcach wojennych w obozach Wehrmachtu. Z pewnością ułatwią nam badania i poszerzą naszą wiedzę, którą chętnie się z Państwem podzielimy na konferencjach, w artykułach i książkach.

wstecz