Korespondencja por. Janusza Tymowskiego

Zbiory Muzeum wzbogaciła niewielka, jednak niezwykle interesująca kolekcja, zawierająca korespondencję jeniecką por. Janusza Tymowskiego oraz list napisany podczas powstania warszawskiego.

Porucznik Janusz Tymowski (1902–1992), pseudonim „Ernest” i „Jaworski” z wykształcenia był inżynierem, z doświadczeniem pracy w polskich fabrykach broni, które wykorzystywał w czasie II wojny światowej. Był m.in. szefem Wydziału Broni w Biurze Przemysłu Wojennego Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej. Po upadku powstania warszawskiego trafił do Stalagu 344 Lamsdorf, a następnie do Oflagu II D Gross-Born. Po odzyskaniu wolności w 1945 r. prowadził dział szkolenia zawodowego dla tzw. dipisów w zachodniej strefie okupacyjnej Niemiec i uczestniczył m.in. w poszukiwaniach zaginionych PCK. W kraju piastował szereg odpowiedzialnych funkcji w przemyśle, a w latach 1952–1972 był pracownikiem naukowym Politechniki Warszawskiej.

W kolekcji jest list napisany przez kpt. Zygmunta Okołów-Podhorskiego, który w październiku 1944 r. otrzymała Maria Tymowska, żona Tymowskiego. Zaczyna się on od słów: Z polecenia męża Szanownej Pani, a mojego kolegi Janusza, przypadła mi ciężka rola zawiadomienia Jej, że mąż Pani odmaszerował do oflagu we czwartek po kapitulacji […]. Ponadto kolekcja zawiera trzy jenieckie listowniki i trzy jenieckie karty pocztowe z Oflagu II D Gross-Born. Oto fragment z 28 grudnia 1944 r.: Kompanów w baraku mam b. miłych. Czytają, uczą się, nikt nikomu nie zawadza, dużo serca od nich doznałem, ale zresztą cały czas na ludzi narzekać nie mogę. Z W-wy wyszedłem mając swój tylko krawat i wiatrówkę, a dostałem i buty i parę zmian bielizny i płaszcz skórzany itd.

Rodzinne pamiątki podarował nam Jarosław Tymowski, syn porucznika. Serdecznie dziękujemy!

 

wstecz