Korespondencja Jana Gajdowicza w zbiorach Muzeum

Po kilku latach starań zbiory Muzeum wzbogaciła kolekcja 257 egzemplarzy listów i kart pocztowych wysyłanych w latach 1939–1945 przez ppor. Jana Gajdowicza, oficera 26. Pułku Artylerii Lekkiej, do żony Jadwigi. Korespondencję przekazali synowie byłego jeńca. Warto podkreślić, że nastąpiło to w kwietniu tego roku, przy czym pierwszy kontakt z Muzeum darczyńcy nawiązali już 2017 r.

Oznacza to – po raz kolejny zresztą – że empatia i cierpliwość w relacjach z rodzinami jenieckimi jest właściwą postawą ze strony instytucji profesjonalnie zajmującej się zabezpieczaniem i popularyzacją materialnego dziedzictwa czasów wojny i niewoli. Co istotne, korespondencja przekazana Muzeum przez Wojciecha i Marka Gajdowiczów, przedstawiała dużą wartość dla spadkobierców, na co wskazuje m.in. sposób jej przechowywania w rodzinnym domu – starannie ułożona w paczuszki i przewiązana kolorowymi wstążkami.

Z zachowanych dokumentów wiadomo, że ppor. Jan Gajdowicz, będąc jeńcem oflagów: II A Prenzlau, II E Neubrandenburg i II D Gross Born, ukończył Wyższy Kurs Nauczycielski (w dziedzinach geografii i przyrody), Wyższy Pedagogiczny Instytut Nauczycielski, Studium Pedagogiczno-Społeczne oraz Kurs Prasowy. Angażował się także w działalność obozowego teatru – w 1943 r. zagrał w Oflagu II E Neubrandenburg rolę kobiecą w przedstawieniu „Zwyciężyłem kryzys”. Był również członkiem Komisji Rewizyjnej w Oflagu II A Prenzlau. Był niezwykle aktywną osobą: „Wstaję o 6, kładę się [spać – przyp. CMJW] o 10. Chodzę na różne wykłady, czytam”. Po odzyskaniu wolności (od sierpnia 1945 r. do stycznia 1946 r.) przebywał na terenie brytyjskiej strefy okupacyjnej w Niemczech, gdzie pracował jako nauczyciel w polskim ośrodku dla „dipisów” w Fallingbostel.  

Serdecznie dziękujemy Darczyńcom!

Fragment listu...
Pełna kolekcja...
Fragment listu...
wstecz