Konserwacja list transportowych

Muzeum sukcesywnie poddaje konserwacji dokumenty tworzące zbiór znany pod skrótem WASt – Wehrmachtauskunftstelle für Kriegerverluste und Kriegsgefangene. To nieocenione źródło wiedzy o losach polskich jeńców obejmuje listy transportowe z 69 stalagów i 34 oflagów. Problemem jest wszakże jakość papieru, na jakim je sporządzono.

Wysoka kwasowość papieru wynikająca z dużego udziału ścieru drzewnego i ligniny w masie włóknistej sprawia, że karty dokumentów są wyjątkowo podatne na łamanie i kruszenie, natomiast informacje na nich zapisane szybciej bledną. Najnowsza, zabezpieczona w pracowni Gorek Restauro, partia list transportowych, pochodzi ze stalagów VI A Hemer i VI B Neu-Versen. To w sumie 148 jednostek archiwalnych – 553 karty. Cenne akta zostały oczyszczone i odkwaszone, usunięto także wszelkie załamania i przedarcia poprzez nałożenie „łat” z bibuły japońskiej – bardzo wytrzymałego rodzaju ręcznie czerpanego papieru. Po wszystkim zakonserwowane materiały trafiły do specjalnych pudeł przystosowanych do długotrwałego przechowywania.

To nie koniec prac nad zbiorem WASt – do konserwacji będą kierowane kolejne grupy akt. Niezależnie od tego trwają prace nad cyfrową bazą danych, ponieważ dokumenty już kilka lat temu zostały zdigitalizowane, a nasi archiwiści korzystają z kopii.

wstecz