Konferencja naukowa w Tarnowskich Górach

10 października 2013 r. w Tarnogórskim Centrum Kultury w Tarnowskich Górach odbyła się konferencja naukowa pt. Obozy w dwóch reżimach. Lasowice jako przykład nazistowskiego i komunistycznego systemu obozowego na Górnym Śląsku. Jednym ze współorganizatorów konferencji było Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.

Lasowice - dzielnica Tarnowskich Gór, stanowią ważne, lokalne miejsce pamięci związane z historią II wojny światowej oraz Tragedią Górnośląską. Na przełomie 1940/1941 władze niemieckie utworzyły tu obóz zbiorczy. Początkowo był on przeznaczony dla ludności cywilnej, w tym dla Żydów. Od 1941 r. przetrzymywano w nim również jeńców wojennych - żołnierzy brytyjskich i radzieckich z komand pracy, podporządkowanych administracyjnie Stalagom VIII B i 318/VIIIF (344) Lamsdorf oraz VIII D (VIII B) Teschen. Po wkroczeniu do Tarnowskich Gór Armii Czerwonej i utworzeniu struktur administracji polskiej zorganizowano w Lasowicach obóz dla ludności powiatu tarnogórskiego, która miała zostać wysiedlona do Niemiec.

Problematyka związana z lasowickimi obozami nie doczekała się do tej pory opracowania naukowego. Pierwszym krokiem w realizacji tego zamierzenia było nakręcenie filmu dokumentalnego pt. Obóz w dwóch reżimach. Ślady pamięci o Lasowicach autorstwa Alicji Schatton i Isabel Theiler. Dokument, który miał swoją premierę w styczniu 2013 r., powstał w ramach programu Geschichtswerkstatt Europa Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Kontynuację realizowanego projektu stanowiła konferencja naukowa pt. Obozy w dwóch reżimach. Lasowice jako przykład nazistowskiego i komunistycznego systemu obozowego na Górnym Śląsku, która miała miejsce, która odbyła się 10 października 2013 r. w Tarnowskich Górach. Referaty wygłosili pracownicy Działu Naukowo-Badawczego: dr Piotr Stanek (System niemieckich obozów jenieckich na Górnym Śląsku w latach II wojny światowej) i dr Joanna Lusek (Obóz pracy przymusowej dla ludności żydowskiej w Lasowicach w relacjach świadków (wspólnie z dr. Krzysztofem Gwoździem z Muzeum w Tarnowskich Górach) oraz Praca przymusowa jeńców wojennych w Tarnowskich Górach i w powiecie tarnogórskim/bytomsko-tarnogórskim w czasie II wojny światowej). Podczas konferencji w siedzibie Muzeum w Tarnowskich Górach odbył się również wernisaż wystawy pt. Lasowice - obóz w dwóch reżimach, autorstwa dr. Krzysztofa Gwoździa i dr Joanny Lusek, w aranżacji artysty plastyka Franciszka Kłaka.

wstecz