Koncerty Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej w Polsce

Na prośbę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego informujemy, że ponad 100-osobowa grupa muzyków oraz pracowników Kyiv Symphony Orchestra (i ich rodzin) przyjechała do Polski, by tu, we współpracy z Filharmonią Narodową oraz Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca, przygotowywać się do zagrania koncertu – po raz pierwszy od początku wojny – a także do europejskiego tournée. Pobyt w Polsce został finansowany ze środków Ministra KiDN, prof. Piotra Glińskiego.

Orkiestra przebywa w Polsce w wyniku specjalnego pozwolenia ukraińskich ministrów kultury i obrony. Jej misją jest opowiadanie o bohaterstwie obrońców Ukrainy, dramacie tych, którzy zginęli i jednoczesnej nadziei na zwycięstwo.

Trasa koncertowa rozpocznie się 21 kwietnia 2022 r. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, gdzie na specjalnym koncercie pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zabrzmią utwory prezentujące ukraińską muzykę orkiestrową od jej początków w latach 70. XVIII w. do arcydzieł XX wieku. Usłyszeć będzie można zarówno dzieła Maksyma Berezowskiego, Myrosława Skoryka, jak i Borysa Latoszyńskiego. Koncert ten będzie transmitowany przez Program Drugi Polskiego Radia.

Kyiv Symphony Orchestra, po koncercie w Warszawie, zagra także (23 kwietnia) w Łodzi. Bilety na koncerty można kupić w kasach i na stronach Filharmonii Narodowej oraz Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.

Treść umieszczona na prośbę oraz na podstawie materiałów przesłanych przez Centrum Informacyjne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Fot. tytułowa: Danuta Matloch/MKiDN

 

wstecz