Koncert Modlitwa Pokoju – relacja

W 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Łambinowicach odbyło się już po raz kolejny szczególne wydarzenie, organizowane przez nasze Muzeum we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Parafią Łambinowice.

Idea Koncertu Modlitwa Pokoju pojawiła się w Muzeum w 2019 r. i od tego czasu sukcesywnie rozwija się, powiększając grono osób, które dzięki tej artystycznej inicjatywie poznają i przeżywają historię łambinowickiego miejsca pamięci i losy jeńców Lamsdorf.

W tym roku prowadzenie Koncertu przypadło w udziale dr. Adamowi Tańskiemu, który – na relatywnie rzadziej wykorzystywanym współcześnie instrumencie – organach, mistrzowsko towarzyszył wokalistom: Dorocie Stefaniak, Justynie Jabłonowskiej, Mai Pałys, Agacie Sierańskiej, Patrykowi Dopke, Filipowi Cieszyńskiemu i Szymonowi Chylińskiemu w wykonaniu utworów Mikołaja Gomółki, Stanisława Moniuszki, Witolda Lutosławskiego, Gabriela Fauré oraz Norberta Blachy. Słowami jeńców przejmująco przemawiał Leszek Zduń – poszczególne utwory muzyczne uzupełniały fragmenty relacji i wspomnień osób przetrzymywanych w obozach Lamsdorf. Przekaz dopełniała wizualizacja multimedialna przygotowana przez Marcina Bareję. Wykorzystano w niej wyselekcjonowane przez pracowników Muzeum fotografie archiwalne i współczesne ze zbiorów Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych, a także Muzeum Powstania Warszawskiego.

Część artystyczną poprzedziły krótkie wystąpienia: ks. proboszcza Adama Ciosmaka, który powitał gości, pomysłodawczyni wydarzenia dyr Violetty Rezler-Wasielewskiej, która wprowadziła gości w jego ideę, oraz dyr. Krystiana Iwanowa, który dokonał prezentacji wykonawców i utworów.

Dziękujemy wszystkim za udział w Koncercie Modlitwa Pokoju. Ufamy, że nasza inicjatywa będzie spotykała się również w przyszłości z Państwa niesłabnącym zainteresowaniem.

Fot. S. Dubiel/CMJW.

Koncert Modlitwa...
Słuchacze Koncertu...
Wokaliści podczas...
Słuchacze Koncertu...
Adam Tański w...
Słuchacze Koncertu...
Wokalistki podczas...
Słuchacze Koncertu...
Wokalistka Dorota...
Aktor Leszek Zduń w...
Wokalista Szymon...
Słuchacze Koncertu...
Wokalistki podczas...
Dyrektorka CMJW, dr...
Dyrektor Krystian...
Artyści i...
wstecz