Koncert Treny Katyńskie w opolskiej filharmonii. Zaproszenie

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych oraz Muzeum II Wojny Światowej są partnerami Instytutu Pamięci Narodowej w organizacji koncertu Treny Katyńskie. Odbędzie się on 11 kwietnia br. o godz. 11.00 w Filharmonii Opolskiej im. J. Elsnera.

Treny Katyńskie są utworem kameralnym Adama Tańskiego na sekstet złożony z instrumentów smyczkowych i dętych oraz głos solowy. Ideą dzieła jest muzyczna kontemplacja wywołana wydarzeniami sprzed 82 laty, gdy funkcjonariusze NKWD rozstrzelali prawie 15 tys. polskich jeńców z obozów specjalnych w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Utwór składa się z sześciu części, a także dwóch recytatywów (poezja Władysława Sebyły). Dopełnia go choreografia oraz wizualizacje multimedialne.

W kwietniu, nazywanym Miesiącem Pamięci Narodowej, w całym kraju będą organizowane wydarzenia upamiętniające zbrodnię katyńską. Zapowiadany koncert, zaplanowany na dwa dni przed rocznicą opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w Katyniu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, wpisuje się w program wydarzeń towarzyszących Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Patronat medialny nad koncertem sprawują: TVP3 Opole, Radio Opole, „Nowa Trybuna Opolska” i Opole News.

Koncert jest bezpłatny, adresowany do wszystkich chętnych, którzy potwierdzą swój udział do 8 kwietnia w sekretariacie Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu (e-mail: , tel.: 77 406 83 20.

Zapraszamy!

 

wstecz