Aktualności
Kolejne zadania w projekcie „Pogłosy 1944. Z Warszawy do Lamsdorf”
W realizowanym od kilku tygodniu projekcie dotyczącym niewoli powstańców warszawskich w Stalagu 344 Lamsdorf i poświęconym 80 rocznicy ich przybycia do obozu, zorganizowaliśmy dzień z historią i ekologią.
W wydarzeniu udział wzięli uczniowoe Technikum Leśnego i Liceum Ogólnokształcącego z Tułowic, w tym uczniowie klasy mundurowej, których obecność skłoniła nas do tego, by jeszcze bardziej skupić się przedstawieniu różnych, na ogół nieobecnych w podręcznikach, perspektyw patrzenia na młodych uczestników powstania warszawskiego i ich późniejsze losy w niewoli.
Młodzież, podzielona uprzednio na dwie grupy – w sumie 94 osób, zaangażowała się najpierw w sprzątanie Miejsca Pamięci połączone ze spacerem historycznym. Oba zespoły – pokonując trasy wiodące od Pomnika Martyrologii Jeńców Wojennych oraz Starego Cmentarza Jenieckiego – spotkały się w Muzeum na warsztatach „Pogłosy 1944”.
Zadanie koordynowała Urszula Lechicka z Działu Edukacji i Wystaw. Słowa podziękowań należą się opiekunom – pani pedagog i nauczycielom z Zespołu Szkół w Tułowicach za postawę dydaktyczną oraz otwartość, a ponadto firmie Komunalnik z Nysy, która zadbała o poczęstunek dla młodzieży.
Działanie, realizowane w ramach projektu „Pogłosy 1944. Z Warszawy do Lamsdorf”, sfinansowano ze środków Krajowego Planu Odbudowy – inwestycja A2.5.1. „Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju” oraz dofinansowaniu Samorządu Województwa Opolskiego.