Kolejna wizyta delegacji z Rumunii w Muzeum

Blisko rok temu, bo w grudniu 2016 r. z inicjatywy strony rumuńskiej odbyło się w naszym Muzeum robocze spotkanie, którego celem było omówienie planowanej przez Rumunów konserwacji nagrobków rumuńskich jeńców na Starym Cmentarzu Jenieckim w Łambinowicach. Prace miały zostać podjęte w związku z obchodami 100-lecia zakończenia I wojny światowej i faktem, że cmentarz w Łambinowicach jest największą w Polsce nekropolią, kryjącą prochy – jak wynika ze źródeł – ponad 2,6 tys. Rumunów. Zmarli oni w Lamsdorf w istniejącym tam w latach I wojny światowej niemieckim kompleksie jenieckim i zostali pochowani obok jeńców innych narodowości, których łączna liczba wynosiła prawie 7 tys. osób. O spotkaniu, któremu przewodniczyła dyrektor, dr Violetta Rezler-Wasielewska, a udział ze strony polskiej wzięli także Iwona Solisz, wojewódzki konserwator zabytków oraz Tomasz Karpiński, wójt Gminy Łambinowice i Jerzy Rosiński, sekretarz gminy, informowaliśmy w krótkiej notatce. Konserwacja krzyży rumuńskich jeńców, omówiona podczas wizyty, była efektem kilkuletnich starań Muzeum w celu zwrócenia uwagi Rumunów na to szczególne dla nich w Polsce miejsce.

Ważną informacją dla naszego Muzeum była więc zapowiedź kolejnej wizyty delegacji rumuńskiej, tym razem na szczeblu rządowym. Przebywający z roboczą wizytą w Polsce minister obrony narodowej Rumunii Mihai-Viorel Fifor, wykorzystał pobyt w naszym kraju do odwiedzenia kwater rumuńskich w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach. W piątek 20 października minister oraz towarzyszący mu ambasador Rumunii Ovidiu Dranga wraz z grupą dostojników wojskowych byli w Łambinowicach. W Muzeum odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli także zastępca Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Krzysztof Spychała oraz reprezentujący władze gminy: sekretarz gminy Jerzy Rosiński i przewodniczący Rady Gminy Łambinowice Jarosław Gawlik. Rzeczowe rozmowy toczyły się wokół opieki nad miejscem pamięci, w szczególności nad należącym do niego Starym Cmentarzem Jenieckim, a pobyt w Muzeum był okazją do zwiedzenia ekspozycji. Po wizycie w Muzeum wszyscy udali się na cmentarz jeniecki, gdzie przed Pomnikiem Ofiar I Wojny Światowej złożyli wieńce i zapalili znicze.

Konserwacja rumuńskich grobów na Starym Cmentarzu Jenieckim w Łambinowicach ma być przeprowadzona w 2018 r. Koszt przedsięwzięcia poniesie strona rumuńska. O rozwoju wydarzeń będziemy informować.

wstecz