„Kocham, do zobaczenia…” – zapraszamy do zwiedzania nowej wystawy czasowej

Od 14 marca br. w opolskiej siedzibie Muzeum można obejrzeć wyjątkową ekspozycję. Opowiada o miłości podczas wojny i niewoli. Wystawę tworzą relacje, listy, wspomnienia i eksponaty starannie wybrane z naszej kolekcji, a także ze zbiorów Muzeum Katyńskiego oraz Muzeum Literatury w Warszawie.

Autorami pomysłu są dr Anna Czerner i dr Kamil Weber z Działu Naukowego. Podczas swoich badań historycznych odnaleźli oni przejmujące historie kobiet i mężczyzn, których uczucie II wojna światowa poddała próbie, a także ludzi usiłujących po latach rozłąki zbudować swoje relacje na nowo. W prezentacji zagadnienia nie brak trudnych i nieoczywistych tematów: osamotnienia, emancypacji czy uczucia do wroga. Rozumienie kontekstu ułatwiają komentarze socjologa i psychologa.

Atrakcyjność wystawy budują eksponaty. Pochodzą one również ze zbiorów trzech wspomnianych wyżej muzeów oraz rodzinnych archiwów. Są to listy, grafiki i zdjęcia. Sporą grupę stanowią przedmioty osobiste, o zabarwieniu sentymentalnym – maskotki, biżuteria czy przedmioty codziennego użytku wykonane z myślą o tej drugiej, ukochanej osobie.  

Ekspozycję można oglądać w opolskiej siedzibie Muzeum do 14 czerwca br. Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 –17.00!

 

wstecz