Jubileusz 25-lecia Teatru Ekostudio

Sztukę „Piłat” wystawiono 13 marca 1999 r. w Muzeum Diecezjalnym w Opolu. Tak zaczęło się 25 lat działalności zaprzyjaźnionego z nami Teatru Ekostudio. Instytucja powstała z pasji i miłości do teatru, szczególnie jego dyrektora i założyciela – Andrzeja Czernika.

W sobotę, 15 czerwca, w siedzibie teatru spotkali się jego miłośnicy, twórcy i przedstawiciele instytucji z nim powiązanych. Była to okazja przede wszystkim do wspomnień, refleksji nad dorobkiem scenicznym i planami na przyszłość. Muzeum, od lat współdziałające z Ekostudio, reprezentowała zastępca dyrektora, dr Renata Kobylarz-Buła, która złożyła na ręce Andrzeja Czernika, nasze serdeczne podziękowania za wieloletnią i owocną współpracę.

W czasie 25 lat działalności teatru powstało ponad 80 premier,widowisk i działań plenerowych. Wśród nich był także spektakl Żyć za wszelką cenę wystawiony w 2008 r. na terenie Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach. Scenariusz sztuki powstał na podstawie wspomnień Siergieja Woropajewa, a także innych jeńców przetrzymywanych podczas II wojny światowej w obozach Lamsdorf. W trakcie jubileuszu o tym dziele przypominała także nasza wystawa fotografii autorstwa Sławoja Dubiela i Sławomira Mielnika. Dodajmy, że nie była to jedyna sztuka wystawiona wspólnymi siłami. W 2014 r. powstała kolejna pt. Przerzucane słowa. Jej fabuła nawiązywała do korespondencji jenieckiej „przez druty”, którą w Stalagu 344 Lansdorf jesienią 1944 r. wymieniali między sobą  powstańcy warszawscy – mężczyźni i kobiety. Premiera spektaklu miała miejsce 6 października 2014 r. w zachowanej części baraku obozowego. Wreszcie nasze ostatnie wspólne dzieło, czyli akcja happeningowa „Tu byli”, przeprowadzona w pociągach na trasie Opole-Łambinowice, Łambinowice-Opole w 2022 r. Mamy nadzieję, że już wkrótce uda się do niej powrócić.

Serdecznie dziękujemy całemu zespołowi Teatru Ekostudio za dotychczasowe wspólne działania i życzymy wielu sukcesów oraz osobistej satysfakcji.

Fot. J. Stemplewski.

Doktor Renata Kobylarz-Buła w trakcie jubileuszu Teatru Ekostudio
Doktor Renata...
Andrzej Czernik w trakcie jubileuszu teatru Ekostudio
Andrzej Czernik w...
Jubileusz Teatru Ekostudio
Jubileusz Teatru...
wstecz