Jenieckie pamiątki po Józefie Słotwińskim

Do zbiorów Muzeum trafiły niezwykłe materiały, dotyczące działalności teatralnej w jenieckich obozach Wehrmachtu. To pamiątkowe karnety związane z obozową twórczością Józefa Słotwińskiego, reżysera i krytyka teatralnego.


Podporucznik Józef Słotwiński (1908–2005), jako uczestnik walk obronnych trafił do niewoli niemieckiej w 1939 r. Otrzymał jeniecki numer 744 i był podczas wojny przetrzymywany w oflagach II B Arnswalde oraz II D Gross Born. W niewoli zasłynął jako jeden z założycieli „Teatru Symbolów” (w Arnswalde), pełniąc w nim również funkcję kierownika literackiego oraz reżysera. Po wojnie, przez dziesiątki lat, realizował spektakle teatralne dla Telewizji Polskiej, był także cenionym pedagogiem i krytykiem teatralnym, dziennikarzem oraz tłumaczem. Ważnym dniem w jego powojennej karierze był zapewne 6 lutego 1956 r. – wówczas odbyła się premiera pierwszego telewizyjnego przedstawienia teatralnego, prezentowanego w ramach Teatru Sensacji „Kobra”, który, podobnie jak kilka kolejnych spektakli, wyreżyserował właśnie on.


Obiekty podarowane Muzeum przez córkę artysty to pamiątkowe karnety, które ppor. Słotwiński otrzymywał od towarzyszy niewoli. Są one ilustrowane motywami teatralnymi i uzupełnione o życzenia m.in. od ppor. Władysława Skrzypeckiego, życzenia, które szczęśliwie spełniły się po wojnie:


Za chwile zapomnień i wytchnienia, za stwarzanie nam, widzom, cudownego świata bajki na deskach Teatru Symbolów - składam w dniu Twego Jubileuszu serdeczne podziękowania i życzenia, byś jak najprędzej mógł realizować swe pomysły w rzeczywistym teatrze.

Dziękujemy za te dary!

 

wstecz