Jak edukować o Zbrodni Katyńskiej?

Stowarzyszenie Parafiada i Centrum Mieroszewskiego zaprosiły nas do udziału w Kluczach pamięci – konferencji pt. Edukacja w służbie Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Spotkanie odbyło się 22 kwietnia w Warszawie, na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Muzeum reprezentowała dr Renata Kobylarz-Buła.

Doktor Renata Kobylarz-Buła, która wzięła udział w panelu eksperckim PRO MEMORIA – wyzwania nowoczesnej edukacji obok: dr Ewy Kowalskiej, mgr Małgorzaty Jędruch-Włodarczyk, mgr. Sławomira Frątczaka, dr. Piotra Popławskiego i dr. Macieja Wyrwy. Paneliści – przedstawiciele instytucji zajmujących się problematyką katyńską, konfrontowali swoje doświadczenia związane z upowszechnianiem historii o Zbrodni Katyńskiej.

W programie konferencji znalazło się także miejsce dla uczniów – laureatów konkursów historycznych organizowanych przez Stowarzyszenie Parafiada, którzy w panelu Młyny czasu – historie Bohaterów Katyńskich oczami młodych prezentowali różne konteksty katyńskie oraz portrety osób zamordowanych przez NKWD. Ostatni panel zatytułowany Pamięć daleka i bliska – edukacja jest w nas zdominowały natomiast relacje postświadków, którzy przez lata musieli mierzyć się z rodzinną traumą po Katyniu. Wydarzenie Klucze pamięci wzbogaciły ponadto projekcja filmu Kto nie zna twarzy ojca w reżyserii Jacka Kubiaka (z wprowadzeniem Wojciecha Bogajewskiego) oraz pokazowa lekcja historii z cyklu Katyń – Pro Memoria przeprowadzona przez Małgorzatę Paderewską – nauczycielkę nagrodzoną w ogólnopolskim konkursie na najlepsze scenariusze lekcyjne poświęcone Zbrodni Katyńskiej.

Uczestnicy...
Plakat konferencji...
Uczestnicy...
wstecz