Zgładzona formacja… Zapraszamy na wernisaż

W poniedziałek, 6 marca o godz. 13.00, odbędzie się otwarcie wystawy czasowej „Zgładzona formacja. Policja Województwa Śląskiego 1922–1939”. Na wydarzenie zapraszają dyrektorka Muzeum, dr Violetta Rezler-Wasielewska oraz Komendant Wojewódzki Policji w Opolu, nadinsp. dr Rafał Kochańczyk.

Wystawa ukazuje Policję Województwa Śląskiego jako jeden z ważnych przejawów autonomii tego regionu w II Rzeczypospolitej. Poprzez liczne i różnorodne dokumenty, także osobiste, zaprezentowana została geneza tej formacji, codzienne zadania oraz życie funkcjonariuszy poza służbą, a także – wraz z agresją Niemiec i ZSRR na Polskę w 1939 r. – fizyczne niszczenie, w efekcie czego, z rąk obu okupantów zginęło ich niemal 80%.

Na wystawie, przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach i Muzeum w Tarnowskich Górach, obok pamiątek ze zbiorów naszego Muzeum, prezentowane są również cenne eksponaty zgromadzone w działającej przy KWP Izbie Pamięci. Czas prezentacji tej wystawy został wybrany nieprzypadkowo, bowiem przed 83 laty, 5 marca, najwyższe władze ZSRR wydały wyrok śmierci na ok. 22 tys. polskich jeńców wojennych i więźniów NKWD, w tym policjantów śląskich.

Ekspozycję będzie można zwiedzać w opolskiej siedzibie Muzeum do 5 maja br.

Serdecznie zapraszamy!

 

wstecz