Wojenne mateczki – trzeci odcinek cyklu … ale to już inna historia

Kontynuujemy nasz filmowy cykl. Dzisiejsza premiera, celowo odbywająca się w świąteczny poniedziałek, nosi tytuł Wojenne mateczki.

Film ten opowiada o wielkiej solidarności, bezinteresowności, sile i pozytywnym działaniu kobiet, śpieszących polskim jeńcom wojennych z pomocą rzeczową i wspierających ich codziennym trwaniu za drutami obozów. Interesującym zdjęciom rodzinnych pamiątek, przekazanym w darze naszemu Muzeum, towarzyszy ciekawy komentarz. Urozmaica go, zarejestrowana na potrzebę produkcji, wypowiedź Michała Żero, syna jednej z bohaterek odcinka i zarazem ofiarodawcy wspaniałej kolekcji jenieckiej korespondencji, o wartości której w jednym z listów tak napisał w Oflagu II C Woldenberg pewien podporucznik: „… chwila wydawania poczty jest w naszym do szaleństwa monotonnym dniu poważnym przeżyciem”.

Cykl został przez nas przygotowany w końcu 2020 r., dzięki programowi „Kultura Dostępna”, a więc dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pomysł, zgodnie z koncepcją dr Violetty Rezler-Wasielewskiej, zrealizował Sławomir Mielnik.

Kolejny, czwarty odcinek cyklu zaplanowany jest na 26 kwietnia. Zapraszamy!

wstecz