To jeszcze nie koniec... Relacja z wernisażu

W ramach obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej i dokładnie 80 lat od agresji ZSRR na Polskę (17 IX 1939), w opolskiej siedzibie Muzeum odbył się wernisaż. Wystawa „To jeszcze nie koniec...” Żołnierze września 1939 w niewoli Wehrmachtu i NKWD (1939–1945) jest ekspozycją, która przybliża losy polskich żołnierzy, jeńców wojennych. Za jej koncepcję i scenariusz są odpowiedzialni: dr Anna Czerner, mgr Bartosz Janczak, dr Piotr Stanek. Aranżacją plastyczną zajął się Marek Krajewski, a redakcję stylistyczno-językową tekstów przeprowadziła Maria Szwed.

Uroczystość rozpoczęła dyrektor Muzeum dr Violetta Rezler-Wasielewska powitaniem wszystkich zebranych. Przytaczając fragment wspomnień gen. Zygmunta Podhorskiego z Oflagu VII A Murnau, wyjaśniła ideę wystawy, zaakcentowaną w jej tytule (ten wątek rozwinięty został na Facebook’u Muzeum). Rola przedstawiających ekspozycję przypadła dr Annie Czerner oraz mgr. Bartoszowi Janczakowi. Nasza koleżanka zachęciła zwiedzających do uważnego zapoznania się przede wszystkim z tymi fragmentami wystawy, które mówią o jednostkowych losach ludzkich, i zastanowienia nad przewrotnym okrucieństwem wojennego losu, w szczególności nad tym, jak meandruje on między tym, co zwykłe, a tym, co jest kwestią (dosłownie) życia i śmierci. Podkreśliła także wyjątkową wartość zbiorów prywatnych prezentowanych na wystawie, co wiąże się z kolei z dobrymi relacjami Muzeum z rodzinami jeńców. O nich, a przede wszystkim o pamięci rodzinnej mówili następnie prof. dr hab. Anna Matuchniak-Mystkowska, socjolog, autorka książek i wnuczka jeńca oraz Jan Mystkowski, syn Krystyny i Andrzeja Mystkowskich, bohaterów jednej z ostatnich publikacji Muzeum. Całość zakończyło kuratorskie zwiedzenie wystawy z Bartoszem Janczakiem oraz rozmowy przy kawie i herbacie.

Muzeum było także reprezentowane na uroczystościach, zorganizowanych przez Wojewodę Opolskiego Adriana Czubaka, 10. Brygadę Logistyczną w Opolu oraz Kuratorium Oświaty w Opolu o 17.30 przed opolskim ratuszem. Uczestniczyła w nich dyrektor CMJW dr Violetta Rezler-Wasielewska.

wstecz