Szachulcowa architektura Łambinowic… Relacja ze spotkania

Wczorajsze wydarzenie, w ramach „Łambinowickich Spotkań Muzealnych”, poświęcono obiektom, stanowiącym nie tylko ciekawostkę architektoniczną Gminy Łambinowice, ale też świadczącym o skomplikowanej historii regionu. Mowa tu o budynkach wykonanych za pomocą konstrukcji szkieletowej, charakteryzującej się otynkowanymi ścianami poprzecinanymi belkami, ułożonymi w kratownicę, z ukośnymi zastrzałami.

Architektura szkieletowa (ryglowa/szachulcowa) Łambinowic, związana z funkcjonowaniem pruskiego poligonu artyleryjskiego w XIX w., jest unikalna w skali Śląska Opolskiego. Aby udowodnić to twierdzenie dr hab. inż. arch. Monika Adamska, kierownik Katedry Architektury i Urbanistyki Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej, przeprowadziła interesującą prezentację. Zawierała ona objaśnienia istotnych definicji oraz pojęć (z zakresu konstrukcji budowlanych), a także informacje na temat historii Łambinowic i przede wszystkim tradycji budownictwa drewnianego na Śląsku. Ciekawe dla uczestników spotkania były prezentowane archiwalne kartki pocztowe z wizerunkami już nieistniejących budynków dawnych Łambinowic (wówczas Lamsdorf). Jednak najwięcej uwagi prowadząca poświęciła obiektom, które przetrwały do czasów współczesnych, tj.: byłemu kasynu oficerskiemu (obecnie siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji) oraz dawnym barakom mieszkalnym i budynkowi administracyjnemu, związanymi z funkcjonowaniem pruskiego poligonu (dziś obiektom mieszkalnym przy ul. Obozowej). Podczas wykładu nie zabrakło też dokładnego opisu cech charakterystycznych architektury szachulcowej, także w odniesieniu do światowych trendów budownictwa.

Spotkanie, którego gospodarzem była dr Renata Kobylarz-Buła, zastępca dyrektora Muzeum, zakończyła ożywiona dyskusja na temat pozostałości zabudowy poligonowej.

Październikowa odsłona „Łambinowickich Spotkań Muzealnych” odbyła się w ramach 19. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

 

Uczestnicy...
Profesror Monika...
Profesor Monika...
Uczestnicy...
wstecz