Internowani żołnierze włoscy w Generalnym Gubernatorstwie

Pod takim hasłem w piątek, 2 lutego br., w Krakowie miało miejsce bardzo interesujące wydarzenie. Było związane z prezentacją we Włoskim Instytucie Kultury w Krakowie na ulicy Grodzkiej 49 wystawy pt. „600.000 volte NO – Gli IMI italiani in Polonia/600.000 razy nie – historia internowanych żołnierzy włoskich w Polsce”. Jej autorem jest Diego Audero Bottero, młody Włoch od kilku lat mieszkający w Polsce, który swoją pasją skupioną na tropieniu w naszym kraju śladów rodaków z II wojny światowej, zaraził niemałe grono innych Włochów oraz Polaków.

Przypomnijmy jednak wpierw, że fakt internowania żołnierzy włoskich w obozach jenieckich Wehrmachtu na terenie m.in. Generalnego Gubernatorstwa nastąpił w wyniku zakończenia przez rząd Pietro Badogilio we wrześniu 1943 r. sojuszu włosko-niemieckiego i, zaakcentowanej w tytule wystawy Diego Audero, odmowy tych żołnierzy współpracy z Niemcami. Traktowani jak zdrajcy, przetrzymywani w wyjątkowo złych warunkach i zmuszani do ciężkiej pracy, w dużej liczbie umierali i byli grzebani w masowych mogiłach w pobliżu obozów jenieckich. Ci, którym udało się przeżyć i powrócić do kraju, nie byli przez rodaków nazywani bohaterami.

Na temat ich losów oraz próby ich rekonstrukcji mówili tego dnia na popołudniowym spotkaniu w Fabryce Schindlera – Muzeum Miasta Historycznego Krakowa: pomysłodawca i główny realizator projektu Diego Audero, Dyrektor Włoskiego Instytutu Kultury Ugo Rufino, włoski historyk Marco Patricelli oraz Tomasz Owoc z MHK i Kierownik Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince dr Edward Kopówka. Centralne Muzeum Jeńców Wojennych reprezentowała dyr. dr Violetta Rezler-Wasielewska. Gościem honorowym spotkania była Konsul Republiki Włoskiej Monika Kwiatosz.

Dyskusja poprzedziła projekcję filmu dokumentalnego oraz prezentację książki, towarzyszącej wystawie pt. 600.000 volte NO / 600.000 razy nie. Storia delgi IMI nel Governatiorato Generale / Historia internowanych żołnierzy włoskich w Generalnym Gubernatorstwie.

Zachęcamy do zwiedzenia wystawy we Włoskim Instytucie Kultury w Krakowie. Będzie to możliwe do 26 lutego br.

wstecz