Inauguracja cyklu debat „Muzea jutra”

W najbliższy poniedziałek, 20 września, o godz. 17.00 odbędzie się debata Czy muzeum może nie być zaangażowane? Odpowiedzialność społeczna muzeów. W wydarzeniu, które zostanie zrealizowane online, udział jest możliwy za pośrednictwem Facebooka. Organizatorami są Zarząd Główny Stowarzyszenia Muzealników Polskich oraz Centralne Muzeum Jeńców Wojennych.

W imieniu Prezesa Stowarzyszenia dra Michała Niezabitowskiego oraz Dyrektor Muzeum dr Violetty Rezler-Wasielewskiej, mamy przyjemność zaprosić Państwa na debatę Czy muzeum może nie być zaangażowane? Odpowiedzialność społeczna muzeów, która odbędzie się online, pod linkiem: https://www.facebook.com/events/1197234834122315/.

Nasze spotkanie zainauguruje cykl debat pt. „Muzea jutra”, który został zainicjowany przez Stowarzyszenie w konsekwencji rozwijającej się w środowisku muzealnym inicjatywy pn. „Muzealnicy rozmawiają”, wynikającej z potrzeby wymiany informacji i doświadczeń związanych ze zmieniającą się dynamicznie sytuacją pandemiczną w 2020 i 2021 r., i koniecznością odnalezienia się w niej muzeów.

Debata Czy muzeum może nie być zaangażowane? Odpowiedzialność społeczna muzeów ma dostarczyć odpowiedzi na kilka istotnych pytań, wobec których nasze instytucje stoją: czy muzea winny dokumentować aktualną rzeczywistość, która wydaje się ważna lub może czekać na zaistnienie dystansu czasowego? Czy muzea powinny być odpowiedzialne społecznie, a jeżeli tak, to co to dla nich oznacza? Czy muzeum może i czy powinno zabierać głos w sprawach aktualnie ważnych? Wreszcie jakie zobowiązania wobec społeczeństwa w tym kontekście mają muzea?

Odpowiedzi na powyższe pytania poszukają: dr Anna Czerner – pełnomocnik ds. programowych oraz pracownik Działu Naukowego Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych, Joanna Mytkowska – Dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, dr hab. Marcin Napiórkowski z Instytutu Kultury Polskiej, dr hab. Waldemar Ossowski – Dyrektor Muzeum Gdańska, Olga Ślifirska – Kierowniczka Działu Programów Lokalnych Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Całość poprowadzi popularna dziennikarka Dorota Warakomska.

Publikując list Pana Prezesa dra Michała Niezabitowskiego oraz zaproszenie, serdecznie zachęcamy do udziału w naszym wspólnym przedsięwzięciu!

wstecz