Na uboczu… Nowa publikacja dra Piotra Stanka

Dzięki współpracy Muzeum i Instytutu Śląskiego, na koniec roku 2021, ukazała się publikacja Na uboczu. Lamsdorf w czasie powstań śląskich i plebiscytu (1919–1921), nawiązująca do setnej rocznicy wybuchu III powstania śląskiego.

Literatura na temat historii Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach, dotycząca lat obu wojen światowych, okresu po 1945 r., a nawet wojny francusko-pruskiej (1870/1871), choć zróżnicowana, jest dość bogata, ale czasu powstań śląskich i plebiscytu jednak już nie.

Autor wykazał, w nowo wydanej pracy, że mimo zakończenia I wojny światowej w 1918 r. – i wbrew postanowieniom traktatu wersalskiego – historia poligonu i obozów jenieckich Lamsdorf toczyła się dalej. Podczas powstań śląskich i plebiscytu funkcjonowały bowiem na poligonie wojskowym Lamsdorf obozy: jeniecki, repatriacyjny i szkoleniowy. Było to także miejsce składowania broni i amunicji, stacjonowania różnych niemieckich formacji zbrojnych, a także izolacji działaczy śląskich.

Przedstawione w książce interesujące fakty historyczne, opisane prostym językiem i wzbogacone ikonografią z pewnością nie zawiodą potencjalnych czytelników. Publikacja jest niedużych rozmiarów, przyciąga wzrok ciekawą okładką autorstwa Leszka Ołdaka.

Zachęcamy zatem do zakupu w naszym sklepie internetowym – tutaj.

wstecz