Imponująca kolekcja pamiątek trafiła do Muzeum

Trwają prace przy bardzo cennej kolekcji, o którą w końcu roku wzbogaciły się zbiory naszego Muzeum. Chodzi o blisko 300 obiektów – pamiątek po pchor. Mieczysławie Kułakowskim (1915–1978) oraz jego małżonce Natalii Kułakowskiej (1919–2017). W podarowanym zbiorze szczególną uwagę zwracają szkice i akwarele wykonane przez mjra Rudolfa Fryszowskiego, a także bogato ilustrowany szkicami, akwarelami, wycinkami z gazet czy nalepkami z opakowań artykułów żywnościowych pamiętnik z niewoli Mieczysława Kułakowskiego (z lat 1939–1941). Poza tym kolekcja zawiera liczne egzemplarze korespondencji jenieckiej (listowniki, karty pocztowe), fotografie wykonane w obozach jenieckich Wehrmachtu, odznaki i naszywki polskich formacji wojskowych oraz dokumenty i przedmioty osobiste, należące do małżonków.

Mieczysław Kułakowski był jeńcem wojennym Oflagu VII A Murnau, stalagów VI B Neu Versen oraz VI G Bonn-Duisdorf. Po ucieczce z niewoli trafił do Szwajcarii, gdzie angażował się działalność polonijną i pomocową dla jeńców. Po wojnie ożenił się i wyemigrował do Australii.

Obiekty trafiły do Muzeum dzięki prof. Jerzemu Łazarewiczowi z Warszawy, którego ojciec, ppor. Jan Łazarewicz (1900–1981), żołnierz 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich, jeniec Oflagu VII A Murnau był przyjacielem Mieczysława Kułakowskiego, a także dzięki pomocy Natalii Rokity z Australii (siostrzenicy Natalii Kułakowskiej).

Serdecznie dziękujemy za dar i okazane nam zaufanie!

Jedna ze stron...
Dwie strony...
Dwie strony...
Akwarela...
Zdjęcie przedstawia...
wstecz