Aktualności
Fotografować to znaczy wstrzymać oddech... - spotkanie w ramach cyklu "Twarze Opola"
20 marca (czwartek) o godz. 17.00 zapraszamy do muzeum w Opolu na kolejne spotkanie z cyklu "Twarze Opola", poświęcone Romanowi Kwaśniewskiemu - fotoreporterowi, który poprzez swoją pracę był silnie związany z Opolem. O bohaterze spotkania i jego pracy rozmawiać będą Bogusław Mrukot i Krzysztof Świderski.
Roman Kwaśniewski (1943–2011), fotoreporter, długoletni pracownik „Trybuny Opolskiej” oraz „Gazety Opolskiej” całe swoje zawodowe życie związał z fotografią. Uważna obserwacja miejskiego krajobrazu i życia w nim ludzi, połączona z doskonale opanowaną techniką fotograficzną sprawiły, że jego zdjęcia są rozpoznawalne i stanowią cenną dokumentację powojennej historii Opola.
Roman Kwaśniewski urodził się 19 września 1943 r. we Lwowie. W Opolu mieszkał od 1945 r. Po ukończeniu w 1963 r. Technikum Ekonomicznego podjął pracę w miejscowym Oddziale Trakcji Elektrycznej PKP. W latach 1964–1973 pracował na stanowisku planisty w warsztatach szkolnych Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu, a od 1965 r. był nauczycielem w tej placówce. W 1973 r. zatrudnił się w Wojewódzkim Ośrodku Informacji Naukowej, Technicznej i Ekonomicznej. Wspólnie z jego dyrektorem, Stefanem Ziarko, opracował i wydał wiele publikacji dokumentujących dorobek województwa. W 1984 r. ukończył studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu na wydziale filologiczno-historycznym. W tym samym czasie rozpoczął pracę dziennikarską. Początkowo związał się z miesięcznikiem „Opole”. Następnie przez wiele lat był fotoreporterem w „Trybunie Opolskiej”, a także w „Gazecie Opolskiej”, gdzie pełnił także funkcję zastępcy redaktora naczelnego.
Fotografia towarzyszyła R. Kwaśniewskiemu od dzieciństwa. Uwieczniał w ten sposób opolskie ulice, budynki, mieszkańców miasta i regionu w ich różnych zajęciach, ważne wydarzenia i kolejne edycje Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Jego zdjęcia publikowano w wydawnictwach albumowych i książkach. Były też prezentowane na krajowych i zagranicznych wystawach fotografii artystycznej.
Do naszego Muzeum R. Kwaśniewskiego przywiodło zainteresowanie historią. W ramach muzealnej serii „Jeńcy Wojenni 1939–1945. Fakty, Dokumenty, Sylwetki” pod red. Czesława Wawrzyniaka przygotował publikację o innym znanym opolaninie, a w czasie II wojny światowej jeńcu obozów Wehrmachtu – Romanie Horoszkiewiczu (Roman Horoszkiewicz – życie i dzieło, Opole 2003).
Z przyjemnością informujemy, że materiały filmowe ze spotkań odbywających się w ramach cyklu „Twarze Opola”, dostępne są pod adresem: www.facebook.com/twarze.opola.
Kolejne spotkanie już 24 kwietnia. Będzie poświęcone Marianowi Nowakowi.
Projekt został dofinansowany z budżetu Miasta Opola.