Archeologia zbrodni... – sierpniowa (specjalna) odsłona „Łambinowickich Spotkań Muzealnych”

W okresie wakacyjnym nasze Muzeum zazwyczaj ogłaszało przerwę w organizacji wydarzeń z cyklu „Łambinowickie Spotkania Muzealne”. Tym razem jednak jest inaczej. Z uwagi na realizację projektu „Nauka dla społeczeństwa, społeczeństwo dla nauki w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach” zapraszamy na spotkanie już 19 sierpnia.

Bohaterem tej specjalnej odsłony ŁSM zatytułowanej Archeologia zbrodni. W poszukiwaniu grobów masowych z okresu II wojny światowej w chojnickiej Dolinie Śmierci będzie dr Dawid Kobiałka, archeolog i antropolog kulturowy (więcej o nim na Facebooku). W trakcie spotkania zaprezentuje on przede wszystkim nowoczesne metody i techniki badań archeologicznych coraz częściej stosowane w kontekście odkrywania oraz dokumentowania materialnych pozostałości po obozach jenieckich, pracy, koncentracyjnych czy zagłady. Te same narzędzia wykorzystuje się przy odnajdywaniu grobów masowych (miejsc kaźni) z różnych okresów dziejowych. Takie działania są określane mianem archeologii zbrodni. Za studium przypadku, podczas spotkania, posłuży Dolina Śmierci w Chojnicach, miejsce masowych rozstrzeliwań polskich obywateli z czasów II wojny światowej, z terenu której w 2021 r. zespół biegłych wydobył niemalże tonę spalonych szczątków ludzkich. Omówiona metodyka badawcza zostanie także wykorzystana na terenie Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach, które od czerwca 2022 r. jest przedmiotem interdyscyplinarnego projektu badawczego, prowadzonego przez zespół pod kierownictwem właśnie dra Dawida Kobiałki. Ważną część projektu stanowią prace archeologiczne, które rozpoczną się już 20 sierpnia.

Na spotkanie w łambinowickiej siedzibie Muzeum (19 sierpnia, godz. 17.00) zapraszają prezes Stowarzyszenia Przyjaciół CMJW dr Iwona Konopnicka oraz dyrektor CMJW dr Violetta Rezler-Wasielewska.

 

wstecz