Grudniowe „Łambinowickie Spotkanie Muzealne” – zaproszenie

Niegdyś w okolicach Łambinowic żyła bardzo liczna kolonia susłów moręgowanych. Te niewielkie zwierzęta stanowiły wręcz stały żywy inwentarz lokalnego krajobrazu, czego dowodem są m.in. wysyłane z Lamsdorf pocztówki wojskowe z wizerunkiem wystającego znad kopca stworzenia, nazwa poligonowej kantyny („Kantine zur Zieselmaus”), a także wzmianki na ten temat w relacjach jeńców.

Przyczynkiem do zbliżającego się „Łambinowickiego Spotkania Muzealnego” uczyniliśmy pytanie o to, co stało się z miejscowym susłem oraz chęć przybliżenia społeczności lokalnej losów tego unikatowego gatunku z perspektywy tak historycznej, jak i współczesnej. Tak się bowiem składa, że dzięki staraniom przyrodników susły moręgowane powoli wracają w rejony południowo-zachodniej Polski. Począwszy od 2000 r. w ramach programu introdukcji udało się odbudować ich populację chociażby w Kamieniu Śląskim.

Podczas spotkania nasz gość, Daniel Podobiński, znany ze swej regionalistycznej pasji, wyjaśni m.in., dlaczego susły wyginęły na tych terenach, jak wyglądała ich koegzystencja z mieszkańcami Lamsdorf oraz dlaczego starano się ich populację ograniczyć.

Serdecznie zapraszamy 4 grudnia, o godz. 17.00. Czekamy na Państwa, jak zawsze, w łambinowickiej siedzibie Muzeum.

Zaproszenie - Wyjęty spod prawa. Suseł na poligonie wojskowym w Lamsdorf

wstecz