Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych

Przypadająca na 23 sierpnia rocznica podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow stała się inspiracją dla ustanowienia w 2008 r. Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Jest to inicjatywa Europejskiej Sieci Pamięci i Solidarności (ENRS) – międzynarodowej organizacji promującej badania nad europejską historią XX w.

Powołane do działalności w 2005 r. ENRS podjęło wyzwanie upamiętnienia paktu nazistowsko-sowieckiego poprzez kampanię edukacyjną zatytułowaną „Pamiętaj: 23 sierpnia”. W ramach tej inicjatywy podejmowane są rozmaite działania popularyzatorskie: od dystrybucji przypinek i plakatów, poprzez spotkania i konferencje, po produkcję krótkich filmów przedstawiających historie ofiar reżimów totalitarnych. Jak piszą sami organizatorzy, nadrzędnym celem jest: „(…) rozpowszechnianie wiedzy wolnej od fałszu i dezinformacji oraz sprowokowanie uczciwej dyskusji”. Dodajmy, że członkami Sieci są obok Polski: Niemcy, Słowacja, Węgry oraz Rumunia, natomiast status obserwatora mają: Austria, Albania, Czechy, Estonia, Gruzja, Litwa i Łotwa.

Motywacją do corocznych obchodów Dnia Pamięci jest przekonanie, iż Europejczycy nie są nadal w pełni świadomi, jak ważnym wydarzeniem z perspektywy mającej zaraz wybuchnąć II wojny światowej, była strategiczna współpraca komunistycznego Związku Radzieckiego z nazistowską III Rzeszą. Dnia 23 sierpnia 1939 r. Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow, podpisują w imieniu Adolfa Hitlera i Józefa Stalina pakt o nieagresji wraz z tajnym protokołem dodatkowym. Zdaniem części historyków, w szczególności badaczy współpracujących z ENRS, szczegóły układu, który ułatwił Hitlerowi atak na Polskę, a Stalinowi dał czas na zbrojenie w ewentualnej wojnie przeciwko Niemcom, powinny być dzisiaj powszechniej znane, a patrząc szerzej – należy również w większym stopniu podkreślać zbrodnicze oblicze systemu komunistycznego.

Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach nosi piętno obu totalitaryzmów. Zachęcamy do zapoznania się z postem na muzealnym Facebooku: https://bit.ly/45I1PGX.

 

wstecz